Düşük kredi notu, 2022’deki yüksek enflasyon ile birlikte bankacılık sektörünün en önemli gündemlerinden birisi haline geldi. Zira 2022 yılında bankalara borçlu sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bankalara borcu olan vatandaşlarda ödemelerini aksattığından kredi notunun düşmesi durumuyla karşılaşıyor. Kredi notu düşük olanlarında kredi kullanabilmeleri mümkün olmuyor. Peki toplu nakit ihtiyacının arttığı bu dönemde kredi kullanmak isteyen ancak kredi notu düşük olanlar, kredi notunu nasıl yükseltilir? İşte 2022 yılında kredi notunu yükseltme yöntemleri ve kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüz bankacılık sistemi gereğince düşük kredi notu olan tüketicilere, bankalar tarafından kredi verilmiyor. Zira “Kredi Kayıt Bürosu(KKB)” tarafından belirlenen kredi notları, tüketicilerin bankalardan kullandıkları kredili ürünlerdeki ödeme performansları ve gelir seviyeleri üzerinden belirleniyor. Dolayısıyla da bankalar, tüketicilerin ödeme performansını değerlendirmek amacıyla kredi başvurularında kredi notuna bakıyor. Kredi notu düşük olduğunda da bankadan kredi çekmek zorlaşıyor. Ancak kredi notu düşük olanlar, bazı yöntemlerle kredi notunu yükseltebiliyor.

Borçlar Ödenmeli

Kısa vadede hem kolay hem de hızlı bir şekilde kredi notunu yükseltebilmek için mutlaka bankadaki kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi gerekiyor. Kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması hem ödemeden dolayı avantaj sağlayacak hem de gelire oranla bankacılık sektöründeki kredibilite seviyesini arttıracaktır. Bu durumda kredi notunun yükselmesine yardımcı olur.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Düşük Limitli Kredi veya Kredi Kartı Kullanın

Ekonomi uzmanları, tüketicilerin kredi notunu yükseltmek için düşük limitli kredi veya kredi kartı almalarını öneriyor. Düşük limitli olduğundan asgari ödeme tutarları veya taksitleri düşük limitli olacaktır. Böylelikle zorlanmadan ve günü geçmeden ödemeleri yapılabiliyor. Bu şekilde 6 aylık düzenli bir ödemeyle kredi notunu yükseltebilmekte mümkündür.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Türkiye’de bazı bankalar kredi notuna bakmadan tüketicilere ihtiyaçları için kredi kullanma desteği veriyor. Böylelikle 2022 yılında kredi notu düşük olanlar tüm acil nakit ihtiyaçları için kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalardan kolayca kredi kullanabiliyor. İşte Türkiye’de düşük kredi notu olanlara kredi veren bankalardan bazıları;
Fibabanka’dan kredi notu düşük olanlara 26 ay vadeli %2.19’dan başlayan faizli 130.000 TL limitli ihtiyaç kredisi
İş Bankası’ndan kredi notu düşük olanlara 100.000 TL’ye kadar limitli kredi desteği sunuluyor. 50.000 TL’ye kadar 36 ay vadeli, 50.001 TL ile 100.000 TL arasında 24 ay vadeli olarak sunuluyor.