Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Aniden eve gelen misafirleri ağırlamanın en iyi yolu, hızlı ve pratik bir kek yapıp sunmaktır. Kıvamında yapılınca gönüllere taht kuran kek, doğru şekilde yapılmadığında bir hamur yığınına dönüşebilir. Şayet istediğiniz kabardıkça kabaran sünger kıvamında bir kek yapmaksa, kolları sıvayıp mutfağa girdikten sonra yapmanız gerekenler çok basit. İşte sünger kıvamında kabaran kek yapmanın püf noktaları!

Sünger Kıvamında Kek Yapmanın Püf Noktaları

  • Kekinizin kabarması için en önemli nokta malzemeleri doğru sırayla eklemek. Kıvamında bir kek yapmak için önce yumurta ve şeker iyice çırpılarak köpürtülmeli, ardından sıvı malzemeler eklenip karıştırılmalı, son olarak da katı malzemeler konulmalı.
  • Sıra ile birlikte kullanılan malzemenin birbirine yakın ısıda olması da kek yapmak için önem taşır. Oda sıcaklığında yumurta kullanılıyorsa yine aynı sıcaklıkta bekletilmiş süt ve yağ, kekin çok daha kısa sürede olması gereken şekle gelmesine yardımcı olur.
  • Malzemelerin yavaş yavaş ve azar azar eklenmesi, kekin kabarması konusunda önemli. Böylece karışım içerisindeki hava sönmeyecek ve kek daka kabarık olacaktır.
  • İlk etapta eklenen sıvı malzemelerin yüksek hızda çırpılması gerekirken kabartma tozu ve un gibi kuru malzemeler eklendikten sonra kek hamuru daha yavaş ve özenli bir biçimde karıştırılmalı. Özellikle un eklendikten sonra mikser ya da çırpıcı yerine tahta kaşık kullanmak son derece yerinde bir seçim olur. Havalandırılarak, büyük hareketlerle karıştırılan kek fırına girdikten kısa süre sonra kabarmaya başlar.
  • Kek karışımına unu eklemeden önce elemek de son derece önemli bir faktör. Elenerek eklenen un, kekin havalı bir şekilde kabarmasını sağlar.
  • Hamur karışımını hazırladıktan sonra çok bekletmeden kaba alarak fırına vermelisiniz. Böylece karışımın havası sönmeden pişmeye başlayacak ve son derece iyi kabaracaktır.
  • Unutulmaması gereken bir diğer unsur ise fırın ısısı. Kek yapmaya başlamadan önce fırını mutlaka ısıtmalısınız. Aksi taktirde fırın ısınana kadar geçen süre kekin ağır ağır pişmeye başlamasına ve bu sırada çökmesine neden olur. Sonuç olarak kekiniz kabarmaz ve içi hamur kalır.
  • Puf Puf kabaran keklerin bir diğer sırrı da un miktarı. Tarifinizdeki un miktarından az ya da çok un eklerseniz, tam kıvamında kabarmasına engel olabilirsiniz. Bu püf noktalara dikkat ederek yaptığınız kekler emin olun dillere destan olacak!