Altın günü denince akla gelen ilk tariflerden biri kısırdır. Kısır, içerdiği ince bulgur ile hem karbonhidrat severleri en sağlıklı yolla tatmin eden, hem de lezzetiyle yiyenleri kendine hayran bırakan bir tariftir ve türk mutfağının vazgeçilmezidir. İçerisine konan malzemeler yöreye göre farklılık gösterse de, kıvamını tutturmak her koşulda meseledir.

Kısır için ideal kıvam, dağılmadan bir arada durabildiği ancak tane tane olduğu kıvamdır. Bu kıvamı ve lezzetini tutturabilmek için bazı püf noktaları bilmek gerekir. İşte iyi kısır yapabilmek için bilemeniz gerekenler!

Kısır Yapmanın Püf Noktaları

1. Kapaklı Kap Kullanın

Mükemmel bir kısır yapabilmek için gerekli olan ilk aşama, kısırlık bulguru ıslatmak ve bulgurun güzelce şişmesini sağlamaktır. Bu aşama için kapaklı bir kap kullanmak işinizi kolaylaştırır. Sıcak su döküp üzerini kapattığınız bulgurlar, içeride oluşacak buhar sayesinde tam kıvamında şişecek, istenen lezzetin ilk adımı garantilenecektir.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

2. Suyun Sıcaklığını ve Miktarını İyi Ayarlayın

Lapa ya da kıtır kıtır olmayan bir kısır hazırlamak istiyorsanız, bulguru ıslatacak suyun her yönden ideal olmasını sağlamalısınız. Eğer ekleyeceğiniz su, çok fazla kaynar olursa bulgurlar cıvık bir hal alır; ekleyeceğiniz su soğuk olursa bulgurların şişmesini engeller. Kısır yapımı için kaynama noktasında olmayan sıcak su, ideal seçimdir. Aynı zamanda ekleyeceğiniz suyun bulgurun hepsini ıslatacak kadar olmasına dikkat edin. Bunu ayarlayabilmek için suyu bulguru karıştırırken azar azar eklemeyi deneyebilirsiniz.

3. Baharatları Önceden Ekleyin

Kısır yaparken, bulgur genellikle tek başına ıslatılır. Oysa bulguru kısıra eklenecek baharatlarla birlikte ıslatmak, şahane bir yöntemdir. Bu sayede bulgurlar şişerken baharatların lezzetini içine çekerek daha nefis bir sonuç verir. Harika bir kısır yapabilmek için bulguru pul biber, karabiber, kuru nane, kimyon, tuz, sumak, limon suyu gibi dilediğiniz seçenekleri ekleyip ıslatabilirsiniz.

4. Taze Yeşillikler Kullanın

Kısır yapımında kullanılan en önemli malzemeler elbette ki marul, yeşil soğan, maydanoz gibi yeşilliklerdir. Bu yüzden kısır yaparken kenarda köşede kalmış yeşilliklerinizi değerlendirme fikrinden vazgeçin. Kısıra doğradığınız  yeşillikler ne kadar taze olursa, kısırınız da o derece lezzetli olur. Bu yüzden kısır yaparken tazeliğini kaybeden yeşillikler yerine en çıtır olan yeşillikleri kullanmaya dikkat edin.

5. Bazı Malzemeleri Sonradan Ekleyin

Kısır tarifi, damak zevklerine göre değişiklik gösterebilir. Kimisi kısır içinde yeşillikler severken kimisi salatalık turşusu sevebilir. Eğer siz de kısır yapımında domates, nar ekşisi gibi farklı malzemeler kullanmayı seviyorsanız bu malzemeleri kısırı yemeden hemen önce ekleyin. Aksi taktirde kısırın sulanmasına neden olabilir, kıvamını bozabilirsiniz.