Mutfak temizliğinde belki de hepimizin en çok zorlandığı konuların başında ankastre temizliği geliyor. Kimi zaman ne kadar uğraşırsak uğraşalım o eski ilk zamanlardaki parlaklığına bir türlü yeniden kavuşamayız. Oysaki ankastre setlerin bu parlaklıkta olup olmamaları mutfaklarımız açısından son derece önemli. Çünkü mutfakta en çok göze batan noktalardan birisi olan ankastreler eğer kirli bir görünüme sahiplerse mutfaklarımızın da genel görünümünü ve ışıltısını doğrudan etkiliyor. Aksine ışıl ışıl bir ankastre setimiz varsa bu durumda da ferah bir ışıltı mutfaklarımıza yayılıyor. Siz de mutfaklarınıza ferah bir ışıltı yayılmasını istiyor ve bunun için de ankastrelerinize ışıltılı bir temizlik kazandırmak istiyorsanız, işte sizin için harika bir önerimiz var. İşte ışıltılı ankastre temizliği için merak ettiğiniz detaylar!

Işıltılı Bir Ankastre İçin Gerekli Malzemeler

Işıl ışıl parlayan bir ankastreye sahip olmak herkesin hakkı. Eğer siz de mutfağınızda mat ve kirli bir ankastre yerine tüm mutfağınızı aydınlatan bir ankastre ferahlığına ulaşmak istiyorsanız işte sizin için harika bir temizleyici önerisi. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 sprey şişede su
  • Sirke
  • Peçete
  • Diş fırçası

Tüm bunları hazırladıktan sonra artık göz kamaştıran ankastrelere ulaşmak için aşağıda bahsedeceğimiz adımları takip edebiliriz.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Mucize Karışım

Ankastreleriniz ve dolayısıyla mutfağınızın göz kamaştıran pırıl pırıl bir temizliğe sahip olmasını istiyorsanız yukarıdaki malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş temizleyicimizin yapım aşamalarını anlatmaya başlayabiliriz. Mucizevi ankastre temizleyicisi için öncelikle ocağımızın göz kısımlarını çıkartalım. Ardından karbonatımızı alarak ocağın tümüne gelecek şekilde serpelim. Sprey şişemizdeki suyu da karbonatlar nemlenene dek sıkalım. Bu aşamadan sonra ise diş fırçamız yardımıyla karbonatlı bölgeleri iyice fırçalayalım. Akabinde sprey şişemizdeki suyu boşaltarak şişemizin içine bir miktar beyaz sirke koyalım ve sirkemizi birkaç fıs olacak şekilde ocağa sıkalım. Sonra da peçetelerimizle ocağı örtelim ve bu şekilde 5 dakika kadar bekletelim. Ardından ocağınızın yüzeyini yine üzerindeki peçeteler yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ve işlem tamam. Gördüğünüz gibi efor harcamadan, ovalamadan ve yorulmadan yalnızca 5 dakikada pırıl pırıl bir ocağa sahip olabilirsiniz.