Mutfak temizliğinde en önemli olan unsurlardan birisi de ocakların temizliği. Özellikle ocak başlarının kararması birçoğumuzun yaşadığı sıkıntıların başında geliyor. Piyasadan alınan kimyasal ürünlerle temizlik yapmak istemeyenler için bugün harika bir tavsiyemiz olacak. Her evde bulunan çok basit malzemelerle ocaklarınızı ilk günkü gibi pırıl pırıl yapabilirsiniz. Özellikle yıllarca kullandığımız ve ateşe maruz kalan ocak başlarının kararması oldukça doğal bir durum. Fakat bu gerçekle yaşamak zorunda değilsiniz. Eğer siz de kararan ocak başlarınızı ilk günkü parlaklığına ve ışıltısına kavuşturmak istiyorsanız işte sizin için detaylar!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Ocak Gözü Parlatmak İçin Gerekli Malzemeler

Mutfak temizliğinde belki de en detaylı ve en zor temizlenen alan ocakların gözleri olsa gerek. Zamanla kullanıma bağlı olarak ateş nedeniyle kararan ocak gözleri, temiz bir ocakta en çok gözümüze batan kısım olabiliyor. Ama bu kararan materyalleri temizlemek için oldukça basit bir yöntem söz konusu. bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 litre Coca Cola
  • 1 tane toz maya
  • Biraz diş macunu
  • Biraz sirke

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık sıra geldi ocak gözlerimizi ilk günkü ışıltısına kavuşturmaya.

Ocak Gözünü Temizleme Parlatma Yöntemi Yapılışı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra artık mutfağımızın ışıl ışıl olmasının önündeki engeller olan kararan ocak başlarını temizlemeye başlayabiliriz. Bunun için öncelikle ocak başlarımızı ocaktan çıkartarak derin bir kabın içine koyalım ve üzerine kolayı dökerek 30 dakika kadar bekletelim. Bu şekilde yarım saat kadar bekledikten sonra başka bir kabın içerisine bir miktar beyaz sirke, bir miktar diş macunu ve yine yarım paketten daha az olacak şekilde kuru maya koyalım. Ardından tüm bu malzemeleri bir güzel karıştıralım. Sonrasında bir bulaşık teli yardımıyla ocak başlarımızın hazırlamış olduğumuz bu karışımla güzelce ovalayalım. Teker teker tüm ocak başlarını bulaşık teli ve hazırlanan karışımla ovaladıktan sonra musluğun altında güzelce durulayalım. Durulama işleminin ardından ocak başlarınızın ışıltısını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Yalnızca bu kadar malzeme ile böyle bir ışıltıyı elde etmek gerçekten de bir mucize diyebilirsiniz. Deneyin, siz de aradaki farkı görün!