Adını işlemiş olduğu vahşi cinayetlerle dünyaya duyuran ve son zamanlarda da Netflix'in mini dizisi ile yeniden gündeme gelen Jeffrey Dahmer'in zihni ve psikolojisi birçok insan tarafından merak konusu. İşlediği cinayetler ve cesetlere yaptığı akıl almaz işkenceler Dahmer'in yalnızca sıradan bir vahşi olmadığını bununla birlikte ciddi psikolojik sorunlarının da olduğunu ortaya koyuyor. Peki Jeffrey Dahmer'in zihnindeki sorunun tıbbi adı nedir? İşte kan donduran cinayetleri ile dünyanın en ünlü seri katillerinden birisi olan Jeffrey Dahmer'in psikolojik hastalığına ilişkin detaylar!

Karanlık Kişilik Jeffrey Dahmer

Son günlerde Netflix mini dizisi ile yeniden gündeme gelen, 1978 ve 1991 yılları arasında tam 17 insanı vahşice öldürerek cesetler üzerinde kan donduran işlemler uygulayan seri katil Jeffrey Dahmer'in karanlık kişiliği birçok kişi için merak konusu. 1978 ve 1991 yılları arasında cinsel ihtiyaçlarını karşılamak için çoğunluğu eşcinsel ya da siyahi olan en az 17 erkeği öldüren Dahmer, dünya tarihinin en karanlık ruhlu seri katillerinden. 22 Temmuz 1991 tarihinde sokakta kelepçelenmiş halde koşan çıplak bir adam polis memurları tarafından kurtarıldı. Adamın vermiş olduğu ifade sonrasında zorla alıkoyduğunu ve öldürmekle tehdit edildiği anlaşıldı. İfade üzerine polis memurları ifadede geçen eve gittiklerinde evde parçalanmış vücutların fotoğrafları ortaya çıktı ve o güne dek tam 17 kişinin Jefrrey Dahmer tarafından katledildiği ortaya çıktı.

Dahmer'in Psikolojik Sorunu Neydi?

Kurbanlarını öldürdükten sonra cesetlerine çeşitli işlemler uygulayan, kimisini eritip toz haline getiren kimisininse kafatasları ve organlarını ayrı ayrı yerlerde sergileyen Dahmer'in bu karanlık ruhunun arkasında yatan hastalıklar ise teker teker ortaya çıktı. Uzmanlar tarafından Dahmer'e Borderline kişilik bozukluğu, Şizotipal kişilik bozukluğu ve psikotik bozukluk teşhisleri konuldu.

Bilindiği gibi borderline kişilik bozukluğu, kişinin hem kendisi hem de başkaları hakkında düşünme ve hissetme şeklini etkileyen zihinsel bir bozukluk. Söz konusu bozukluk, kişide benlik imgesi sorunları, duygu ve davranışları yönetmede zorluklar ve dengesiz ilişkiler kurmasına neden oluyor.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Şizotipal bozukluk, kişide şiddetli sosyal kaygı ve düşünce bozukluğunun yanı sıra derealizasyon ve geçici psikoz gibi belirtilere sahip. Şizotipal bozukluk yaşayan kişilerde genellikle insanlarla yakın ilişkiler kurmaktan rahatsızlık duyulur ve çevredeki kişilerin kendilerine ilişkin olumsuz düşünceler barındırdıklarını düşünerek onlarla iletişimden kaçınırlar.

Psikotik bozukluklar ise anormal düşünce ve algılara neden olan ve oldukça ciddi zihinsel bozukluklar olarka tanımlanıyor.