2022 yılında evlenmeyi düşünen ancak masraflardan çekinenler için devlet tarafından evlilik desteği sunuluyor. Çeyiz desteği olarak bilinen bu destek sayesinde evleneceklere maddi destek sağlanıyor. Devlet tarafından sunulan çeyiz desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Peki kimler devletten çeyiz desteği alabilir? Çeyiz desteği şartları neler? 2022 çeyiz desteği ne kadar?

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

2022 yılında evlilik hazırlığında olan çiftler için devlet tarafından çeyiz desteği sağlanmaktadır. Gençlerin evliliğe teşvik edilmesi ve karşılaşacakları masraflarda maddi olarak desteklenmesi hedeflenmektedir. Çeyiz desteği veya çeyiz hesabı olarak bilinen bu destek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.
Devlet çeyiz hesabı açan kişilere birikimi üzerinden %20 veya %25 oranında destek ödemesi gerçekleştirmektedir. Devletin çeyiz hesabı desteği ile evlilik hazırlığında olan gençlerin tüm evlilik masrafları karşısında maddi olarak zorluk yaşamaması sağlanmaktadır.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Devletin Çeyiz Desteği Şartları Neler?

Devlet tarafından sunulan çeyiz desteğinden yararlanabilmek için vatandaşın mutlaka çeyiz hesabı açtırması gerekiyor. Çeyiz hesabı açtıran kişilerin ayrıca söz konusu hesaba mutlaka minimum 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan kişilerin evliliklerini gerçekleştirmelerinin ardından çeyiz hesabında biriken tutar üzerinden %20 veya %25 oranında ek bir ödeme devlet tarafından gerçekleştirilmektedir.

2022 Çeyiz Hesabı Desteği Ne Kadar?

2022 yılında devlet tarafından sunulan çeyiz hesabı destek ödemelerine ilişkin detaylarda belli oldu. Çeyiz hesabı hesaplaması noktasında önemli kriter, çeyiz hesabına yönelik yapılan ödemelerdir. Buna göre devlet tarafından 36 ay, 48 ay, 60 ay ve üzeri sürede ödeme gerçekleştirilmiş olan çeyiz hesaplarına yönelik faiz desteği veriyor. Bu kapsamda evlilik sonrasında %20 ile %25 oranında değişen tutarlarda destek ödemesi sağlanıyor.

Buna göre 2022 yılında devlet tarafından çeyiz hesabına yapılan katı oranı düzenli ödeme süresi 36 aydan az olanlara %0’dır. Bununla birlikte 36 ay ile 47 ay arasında olanlara %20, 48 ay ile %59 arasında olanlara %22, 60 ay ve üzeri olanlara ise %25 şeklindedir.

Devletin düzenli ödeme süresine göre azami devlet katkısı tutarları da açıklandı. Buna göre 36 ile 47 ay için 11.840.63 TL, 48 ile 59 ay için 13.662.26 TL, 60 ay ve üzeri için ise 16.394.72 TL’dir.