Kahramanmaraş depreminin ardından, yıkıcı etkilerin ulaştığı 10 ilde, binlerce bina yıkıldı. Sayısız kişinin enkaz altında bulunduğuna yönelik tahminler yapılırken, binlerce kişi yaralı olarak enkazdan kurtarıldı veya kendi olanaklarıyla kurtuldu. Evsiz kalan on binlerce kişinin yanında, evi hasar almış olan kişi sayısı da çok fazla. Evlerinin depremlerden ne kadar zarar gördüğünü tespit edemeyen vatandaşlarımız, havanın çok soğuk olmasına karşın günlerini ve gecelerini sokakta geçiriyor.
Bu karmaşa sırasında her türlü yaşam malzemesine yoğun şekilde ihtiyaç duyuluyor. Gönderilen yardımların ulaşması konusunda da çok yoğun sıkıntılar yaşanıyor. Deprem bölgelerine yardımlar yapılmaya devam edilirken, 10 ilde ekmeğin ücretsiz olarak vatandaşlarımıza dağıtılacağı duyurusu yapıldı.

Depremden 10 Şehir Etkilendi

7,7 ve 7,6 şiddetinde 2 büyük deprem ve 6 şiddetinden büyük 3 tane artçı depremin oluşmasıyla, 10 şehrimiz neredeyse savaş alanına döndü. Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana depremler nedeniyle çok büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, depremlerden etkilenen 10 ilde ve ilçelerinde vatandaşların fırınlardan ücretsiz ekmek alabileceğini duyurdu.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

10 Şehirde Ekmek Ücretsiz Verilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “ Tüm illerimizde normal aşevleri, beslenme merkezleri kuruldu. Kızılay başkanlığında beslenme hizmet grubumuz, bakanlarımızın koordinasyonunda, mülki idarenin fiilen yürütmesinde beslenme faaliyetleri devam etmekte. 10 ilimizde ve ilçelerimizde fırınlardan vatandaşlarımızı ekmeklerini alabilirler. Ücretsiz şekilde alabilirler. Biz zaten gerekli koordinasyon yapıyoruz fırınlarımızla ” şeklinde duyuruyu yaptı.

Soğuk havanın olumsuz etkisinin giderek arttığı deprem bölgesinde, ekmek ve sıcak yemek başta olmak üzere, her türlü yaşam malzemesine ihtiyaç duyuluyor. Durmaksızın devam eden yardımlar, aynı zamanda giderek daha koordineli ve odaklı şekilde yapılmaya devam ediliyor.

Yardımların devlet kanadı dışında, Sivil Toplum Kuruluşları ve çeşitli örgütler aracılığıyla da yoğunluğu da sürekli artıyor. Buna karşın bölgede halen çok büyük oranda yardıma ihtiyaç bulunuyor. Depremin yıkıcı etkilerine en fazla maruz kalan Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep şehirlerinde, on binlerce kişi yardıma muhtaç durumda. Yardımlarınızı AFAD koordinasyonuyla gerçekleştirmenizse büyük bir önem taşıyor.