PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Bankada hesabı olduğunu unutanların hesaplarını ve yatırımlarını kaybetmemeleri için son tarih açıklandı. Bankacılık sektöründe unutulan yatırım hesapları belirli bir süre zaman aşımına uğruyor. Zaman aşımına uğrayan hesaplar için daha sonrasında hak talebi yapılamıyor. Bankada unuttuğu hesabı olup, olmadığını kontrol etmek isteyenler için Ziraat Bankası’ndan zaman aşımına uğrayacak hesapları sorgulama sayfası yayınlandı. İşte Ziraat zaman aşımına uğrayacak yatırım hesaplarına ilişkin tüm detaylar ve sorgulama yöntemleri!

Ziraat Bankası Zaman Aşımı Nedir?

Günümüz bankacılık sistemi mevzuatları ve yanı sıra 7316 sayılı Kanun’un 12.maddesi gereğince bankalarda açılan ve 10 yıl süreyle herhangi bir işlem yapılmayan yatırım hesapları YTM’ye devrediliyor. YTM’ye emaneten devredilen ve yani zaman aşımına uğrayan bu hesaplar için sonraki süreçte hesap sahibinin herhangi bir hak talebinde bulunma şansı bulunuyor. Böylelikle hem yatırım hesabını hem de içerisindeki yatırımını kaybetmiş oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen kişiler için tüm bankalar gibi Ziraat Bankası da 2022 yılında zaman aşımı uygulanacak yatırım hesapları listesini yayınladı. Vatandaşlar bu liste içerisinde adlarına açılmış herhangi bir zaman aşımına uğrayacak yatırım hesabı olup, olmadığını kontrol edebiliyor.

Ziraat Bankası Zaman Aşımına Uğrayacak Hesaplar Nasıl Kontrol Edilir?

Ziraat Bankası’nın yayınladığı 2022 yılı zaman aşımına uğrayacak yatırım hesapları listesi resmi web sitesi üzerinden yayınlandır. Ziraat Bankası resmi web sitesinde yer alan “Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar” sayfasından kolay bir şekilde adınıza kayıtlı bir yatırım hesabı olup, olmadığını öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemi için ise sadece ad soyad veya unvan bilgisini girerek, sayfadaki güvenli kodu doğrulamasını yapmanız yeterlidir. Böylelikle eskiden Ziraat Bankası’nda açtığınız ve zamanla unuttuğunuz bir yatırım hesabınızın olup, olmadığını dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz.

Ziraat zaman aşımı sorgulama işlemi sonucunda zaman aşımına uğrayacak bir yatırım hesabınız olduğunu tespit ettiğinizde ise size en yakın Ziraat Bankası şubesine şahsen başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ziraat Bankası şubelerine giderek, 2022 yılında zaman aşımına uğrayacak yatırım hesabınızla ilgili işlemleri son başvuru tarihinden önce tamamlayabilirsiniz. Böylelikle Ziraat Bankası’nda unuttuğunuz yatırım hesabınızı ve içerisindeki yatırımlarınızı kaybetmemiş olursunuz.