Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca belirlenen bir düzenleme sonucunda, bankalarda bulunan her türlü emanet ve alacaklar, eğer hak sahibi on yıl boyunca bir işlem ya da talimatta bulunmazsa artık çekilemiyor. Söz konusu bu emanet ve hesaplar bu süre zarfında eğer herhangi bir talimat ya da işlem görmezlerse Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne aktarılıyor. Ziraat Bankası da, bu durumda olan müşterilerini uyardı ve internet sitesinde bu durumda olan müşterileri için bir liste yayınladı. Siz de paranızın çöpe gitmemesi için o listelerde olup olmadığınızı mutlaka kontrol edin. İşte detaylar!

Bir daha O Hesaplara ve Paralara Erişemeyeceksiniz!

Ziraat Bankası, resmi internet sitesi üzerinden yapmış olduğu bir duyuru ile tüm mevduat sahiplerini ve müşterilerini geçmişten kalan hesaplarını kontrol etmeleri için uyardı. Bilindiği gibi, Sermaye Piyasası Kanunu’nun yapmış olduğu ilgili düzenlemelere göre, yatırım hizmet ve faaliyetlerinden doğan her türlü emanet ve alacaklar, eğer hesap sahipleri on yıl içinde bir işlem yapmamışsa ya da talepte bulunmamışsa Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne emaneten devredilecek. Mevduat sahipleri ve bu şekilde hesapları bulunan müşteriler bir daha bu hesaplara erişemeyecek olup söz konusu tutarlar Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilecek.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Listeleri Kontrol Edin!

Resmi Gazetede yayımlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. Maddesine göre, “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir. Bu kapsamda, zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan kişilerin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce Ziraat Bankası şubelerine başvurarak hesaplarına erişim sağlayabilirler. Aksi takdirde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir. Bu nedenle siz de bankanın resmi internet sitesinde bulunan listelerde adınızın olup olmadığını mutlaka geç olmadan sorgulayın.