Otomobil fiyatları her geçen gün hızla artmaya devam ederken, o kişiler çok ucuza otomobil alma hakkına sahip. Türkiye’de otomobillerde uygulanan “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” oranlarının yüksek olması araç fiyatlarında ciddi artışa neden oluyor. Engelli vatandaşlar ise ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor. Peki engellilere tanınan otomobil alımlarındaki ÖTV muafiyeti hakkı nasıl kullanılır? Hangi engelli grubu ÖTV’siz araç alabilir? ÖTV’siz araç alımına dair merak edilen her şey haberimizde!

ÖTV’siz Araç Alınabilir mi?

Türkiye’de otomobiller, özel tüketim ürünleri grubunda değerlendirilmektedir. Bu nedenle de otomobil satışlarında yüksek ÖTV oranları uygulanmaktadır. Bu durumda 2022 yılında zamlanan otomobillerde uygulanan ÖTV oranlarındaki artışın araç fiyatlarına olumsuz şekilde yansımasına neden oluyor. Otomobil fiyatlarındaki yüksek ÖTV oranlarından engelli vatandaşlar etkilenmiyor.

Devlet, belirli şartlara sahip olan engelli vatandaşlara ÖTV muafiyeti desteği veriyor. Böylelikle engelli vatandaşlar 2022 yılında otomobil satın alırken ÖTV ödemek zorunda kalmıyor. Ancak devletin ÖTV’siz araç alımına ilişkin belirli şartları bulunmaktadır. Engelli raporu %40 ile %89 arasında olan engelli vatandaşlar ise ÖTV muafiyeti uygulanmamaktadır. Bu vatandaşlar devlette ÖTV indirimi desteği alabilmektedir.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Devletin engelli vatandaşlara yönelik olarak sağladığı ÖTV’siz araç alım hakkından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında ÖTV muafiyeti hakkından yararlanabilmek için %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olunması gerekmektedir.

Sağlık kurullarından %90 ve üzeri engelli olduğunu gösteren engelli raporu alan kişiler, ÖTV’siz araç alımı yapabiliyor. Bu haktan yararlanabilmeleri için engelli vatandaşların raporlarında mutlaka “araç kullanabilir” ibaresinin yer alıyor olması gerekmektedir. Ayrıca satın alınacak aracın mutlaka 0 km olması ve en yüksek 400.000 TL satış bedeline sahip olması gerekmektedir.

ÖTV’siz Araç Nasıl Alınır?

%90 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlar, araç satın alımlarında ÖTV ödemiyor. Bu çerçevede otomobil satış fiyatı ÖTV oranı kadar ucuzlamaktadır. ÖTV muafiyeti desteği kapsamında 250.000 TL tutarındaki bir otomobilde 70.621 TL tutarında indirim sağlanabilmektedir. Böylelikle engelli vatandaşlar 250.000 TL değerindeki 0 km otomobili sadece 179.379 TL’ye satın alabiliyor.