Engelliler için hayatı daha kolaylaştırmak adına yapılan uygulamalardan birisi de araç alımlarında ÖTV indirimi uygulaması. Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi konusunda yapılan indirim ve muafiyetlerle devlet engelli vatandaşlar için özel bir vergi politikası oluşturuyor. Bilindiği gibi motor silindir hacmine bağlı olarak araç satışlarından alınan ÖTV oranları aracın türüne göre %45 ile %225 oranları arasında değişir. Engelli vatandaşlar ise ÖTV indirimi uygulamasından yararlanarak ÖTV indirimli veya muafiyetli olarak almak istedikleri aracı satın alabilirler. İşte detaylar!

Engelli Araç Limiti ve Engelli Raporu Başvurusu

Özel Tüketim Vergisi engelli araç limiti 2023 yılı itibariyle 1.004.000 TL'ye yükselmiştir. Ancak söz konusu istisna ve muafiyetlerden yararlanabilmek için öncelikle engelli raporu başvurusu yapmak gerekir. Başvurunun ardından hazırlamanız gereken evraklar ise şu şekilde:

  • Engelli kişinin nüfus cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 5 adet vesikalık fotoğrafı
  • Vasi kararının belgesi
  • Engellilere özel başvuru formu
  • İmzalı ve onaylı muayene belgesi (engellilik oranı için)
  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu'na başvurmak için hastane tarafından verilen dilekçe

Bu belgeleri hazırlayıp engelli raporunu aldıktan sonra engelli araç alımı için de engelli bireye ait engel raporu, Vergi dairesinden alınan ÖTV ödeme belgesi ve sürücü belgesi gereklidir.

Örnek Engelli Araç Fiyatları 2023

Engellilik oranı yüzde 90 ya da yüzde 90'ın üzerinde olan vatandaşlar Özel tüketim Vergisi muafiyetinden yararlanabiliyorlar. Ayrıca Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu’nda ‘Özel Koşul Gereksinimi Vardır’ açıklaması yer alan 18 yaş altındaki engelliler de bu istisnadan faydalanabiliyor. Engellilik oranı yüzde 90’ın altında olan engellilerde ise sağlık raporlarında yapılacak olan değerlendirme son derece önem taşır. Eğer bu raporda ‘Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir’ ibaresi varsa bu engelli kişiler ÖTV muafiyetinden yararlanabilirler.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

ÖTV indirimli araç fiyatlarına örnek olarak bakmak gerekirse, örneğin Toyota Coralla 2023 yılı engelli araçları yönetmeliği kapsamında %80 ÖTV indirimi ve %15 KDV eklenmiş ÖTV’siz Corolla Fiyatları 518.399 ve 624.800 fiyat bandında değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda birkaç örnek vermek gerekirse:

  • Toyota Corolla 1.5 Vision (Manuel Vites): 518.399 TL
  • Toyota Corolla 1.5 Vision Paket Multidrive S (Otomatik Vites): 538.062 TL
  • Toyota Corolla 1.5 Dream Paket (Manuel Vites): 553.218 TL
  • Toyota Corolla 1.5 Dream Paket Multidrive S (Otomatik Vites): 563.325 TL'dir.