Türkiye genelinde konut fiyatları ve yanı sıra kira fiyatları için yaşanan artışın ardından devletten önemli adımlar geldi. Devlet, gayrimenkul sektöründeki fiyat artışlarından mağdur olan ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla faizsiz konut kredisi müjdesi verdi. Peki devletin sunduğu SGK faizsiz konut kredisi nedir? SGK faizsiz konut kredisi başvurusu nasıl yapılır? Kimler başvurabilir? Detaylar haberimizde!

SGK Faizsiz Konut Müjdesi

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında gayrimenkul sektöründe fiyatlar artarken, dar gelirli vatandaşlarında rahatlıkla ev sahibi olabilmelerine yardımcı oluyor. Hükümet tarafından açıklanan yeni SGK faizsiz konut kredisi müjdesi ile birlikte vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olma şansını yakalayacak.

SGK faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. SGK’nın sunduğu faizsiz konut kredisi desteği belirlenen kriterler çerçevesinde hak sahibi olan vatandaşlar, TOKİ konut satışlarından %0 faizli konut kredisi kullanarak, kira öder gibi ev sahibi olma şansını yakalıyor.

SGK Faizsiz Konut Kredisini Kimler Alabilir?

SGK tarafından sunulan faizsiz konut kredisi desteğinden yararlanılabilmesi için mutlaka SGK’dan maaş alınıyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda 5434 sayılı ve 5510 sayılı Kanun’lar kapsamında harp, vazife malulü olanlar, gaziler, şehit yakınları, harp veya vazife malulünün hayatını kaybetmesi halinde dul eşi veya yetimleri yararlanabilmektedir.

Faizsiz konut kredisi desteğinde malulün kendisi, faizsiz kredi hakkından yararlanmadan vefat eden malulün dul eşi ve ardından çocuğu varsa en az bir tanesinin yetim aylığı alıyor olması halinde çocuğu şeklinde bir öncelik sıralaması uygulanmaktadır. Bu sıralamanın ardından ise hak sahibinin geride kalan murisi olmaması durumunda önce annesine ve sonra babasına olacak şekilde hak aktarımı sağlanmaktadır.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

SGK Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

2022 yılında SGK faizsiz konut kredisi başvuru işlemleri, hak sahipleri tarafından artık kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. 2021 yılının Mayıs ayı itibariyle SGK tarafından düzenlenen hak sahipliği belgesi, SGK faizsiz konut kredisi başvurusu için gerekli değildir. Hak sahipleri artık %0 faizli konut kredisi desteğinden yararlanmak için doğrudan Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunabilmektedir.