Kocaeli’nde oturan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren TOKİ projesi haberinin detayları açıklandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Körfez Belediyesi’nde gerçekleştirilecek TOKİ projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. İşte TOKİ’nin 2022 yılında gerçekleştireceği Kocaeli’ndeki dev kentsel dönüşüm projesine ilişkin detaylar!

Kocaeli’nde Dev Kentsel Dönüşüm Alanı

Kocaeli, Türkiye’nin en önemli sanayi ve enerji merkezlerinden birisi konumunda bulunuyor. Özellikle de Türkiye’nin önemli gaz tedariklerinden birisini sağlayan şehirde TÜPRAŞ tesisleri bulunuyor. Söz konusu tesisler, ülke ekonomisi için önemli bir rol üstlense de bölgede yaşayan vatandaşlar için ciddi bir güvenlik riski de meydana getiriyor. Bu hususa ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bilimsel araştırmalar gerçekleştirilerek, bir rapor hazırlandı. Hazırlanan rapor kapsamında bölgede altyapı ve çevre düzenlemelerinin gerçekleştirilmesine karar verildi.

TÜPRAŞ tesislerinin bulunduğu Kocaeli’nin Barbaros Mahallesi ve Kabakoz mevkiisinde bulunan konutların başka bir alana taşınması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kararlaştırıldı. Proje kapsamında TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Körfez Belediyesi tarafından kapsamlı bir çalışma gerçekleştirildi.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Derince’de TOKİ Proje Alanı

Kocaeli’nde bulunan Körfez ve Derince ilçelerinin yakın konumunda bulunan “Yenikent” proje alanı olarak belirlendi. TOKİ tarafından burada yeni bir yaşam alanı oluşturulacak. TOKİ tarafından gerçekleştirilecek bu dev kentsel dönüşüim projesi kapsamında etaplı çalışma yapılacak. Buna göre 1. Etap olarak tam 534 konut, 40 dükkan ve 1 adet cami inşası gerçekleştirilecek. Ayrıca su, doğalgaz, elektrik, telekomünikasyon ve ulaşım konusunda tüm altyapılar ile çevre düzenlemeleri de yine TOKİ tarafından gerçekleştirilecek.

Yapım İhalesi Tarihi Açıklandı

TOKİ tarafından Kocaeli’nde gerçekleştirilecek söz konusu dev kentsel dönüşüm projesine ilişkin yapım ihalesi yapılacak. Söz konusu yapım ihalesi ise 03.10.2022 tarihinde saat 14:00’da gerçekleştirilecek. Bu ihaleyle birlikte TOKİ tarafından yapılacak büyük kentsel dönüşüm projesinin ilk çalışmaları da başlamış olacak.

3 Ekim’de gerçekleştirilecek yapım ihalesi öncesinde TOKİ’den ÇED hamlesi geldi. Başvuru kapsamında belirlenen proje alanına ilişkin çevre etkilerinin incelenmesi sağlanacak. Oluşturulacak ÇED raporu ile projenin daha güvenli ve daha sağlam bir projeye bağlı olarak yürütülmesi sağlanacak.