Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kısa süre önce pandemiyle ilgili yeni bir gelişmeyi aktardı. Koca'nın söylediklerine göre artık bir il daha Covid-19 açısından düşük riskli yerler arasına girdi.

2020 yılının ilk aylarından itibaren dünyada krize yol açan Covid-19 salgını, aynı yılın mart ayında pandemi ilan edilmesine neden oldu. Çin'in Wuhan şehrinde tespit edilen Covid-19 virüsü o kadar güçlü ve bulaşıcıydı ki, neredeyse 1918'deki İspanyol gribinden beri ilk böyle sıkı tedbirler alınmak zorunda kaldı. Dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında olan Çin, insanları eve hapsederek ve aşı çalışmalarına hız vererek pandemiyle başa çıkmaya çalıştı. Virüsü bir şekilde alt etmeyi başaran ve kısa süreliğine de olsa rahata eren ilk ülke Çin oldu. Covid-19'un kırıp geçirdiği Avrupa ülkeleri ise Almanya'da yaşayan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin'in geliştirdiği Biontech aşısı sayesinde rahat bir nefes aldı.

Aşı Sıkıntısı Vardı

Biontech

Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı... Tadına Bakanların Tarif İçin Peşinden Koşacağı Lazanya'nın Püf Noktalarını Şeflerden Öğrendik, Aslında Sırrı...

Sorgulanmaya açık tedbirler ve aşı politikasındaki hatalar nedeniyle zor günler geçiren Türkiye ise yaygın olarak aşılamaya geç başlayan yerlerden biri oldu. 17 günlük tam kapanmanın ardından gelen Biontech aşıları sayesinde aşılama olağanüstü bir hız kazandı. Böylece, tedbirler de gevşetildi. Aşı karşıtlarının ve bayramdaki yoğun seyahatler ile kalabalıkların etkisiyle vaka sayıları yükseldi. Ama hastalığın kontrolden çıkmasını engellemek için canla başla çalışan sağlık ekipleri ve aşılama sayesinde sonbaharda iş yerleri ve okullar da açılacak gibi görünüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gün gün verdiği bilgiler de sürecin daha iyiye doğru gittiğini gösteriyor.

O İl de Düşük Riskli Oldu

Fahrettin Koca

Aşılama oranının çok yükseldiği şehirleri paylaşarak halka moral vermeye çalışan Fahrettin Koca, bugün yeni bir ilin daha düşük riskli duruma geçtiğini müjdeledi.

Fahrettin Koca tweet

Hakkari de yüzde 75'in üzerine çıkan aşılama oranı sayesinde Covid-19 için riskin epey azaldığı şehirlerden biri olmayı başardı. Ayrıca, Fahrettin Koca "Hakkari aşı ekibimizden Melike ve arkadaşları, dün akşam yayınlanan mesajımıza yaptıkları yorumda, adeta, 'Sabaha kalmaz, Mavi kategoriye geçeriz.' diyorlardı. Sabah akşam çalışarak %75’in üzerinde aşılanma başarısı sağlayan ekiplerimize teşekkür ediyorum." diyerek sağlık ekiplerinin çabasını vurguladı.