Havaların soğuması ile birlikte okul çağındaki çocuklarda grip vakalarında ciddi artışlar görülmeye başladı. Özellikle aralık ve ocak aylarında hastanelere gelen grip vakalarında büyük artışların olacağına dair endişeler de artıyor. Bu nedenle uzmanlar gribe karşı aşı olmanın oldukça önemli olduğunu dile getirirken diğer yandan Isparta'da eğitime ara verilmek zorunda kalındı. Isparta'nın Sütçüler ilçesinde bulunan bir köyde, grip vakalarının artmasından dolayı eğitime 5 gün ara verildiği açıklandı. İşte detaylar!

Isparta'da Okullar Tatil!

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde bir köyde, okullarda yaşanan grip vakalarının bir türlü kontrol altına alınamamasından dolayı okullarda eğiti ve öğretime 5 gün ara verildi. Isparta Sütçüler Kaymakamının yapmış olduğu bir açıklama sonrasında, İlçe Hıfzısıhha Kurulunun kararına istinaden Çandır Köyü Oğuz Önder Anaokulu, İlkokulu ve Ortaokulunda artan gribal enfeksiyon vakaları nedeniyle eğitime ara verilme kararı alındı. Bu kapsamda kararda geçen okulların 7 Aralık’tan itibaren 5 gün süreyle kapanacağı aktarıldı.

Uzmanlar Uyarıyor

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yapmış olduğu açıklama ile grip vakalarına karşı tüm toplumu uyardı. Özellikle çocuklarda rastlanan grip vakalarının geçtiğimiz aya göre oldukça ciddi bir oranda arttığını söyleyen Kurugöl, "Grip, özellikle 5 yaş altı çocuklarda ağır geçer. Yoğun bakıma yatan hatta ölümle sonuçlanan vakalarımız olabiliyor. Dikkat edilmeli" dedi. Gripte yaşanan artışlar karşısında mutlaka önlem alınması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Karagöl, grip vakalarında daha büyük artışların yaşanacağını ve aşı yaptırmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Aşının önemine değinen Kurugöl, "Gribe karşı aşılama yapmak gerek. Özellikle 5 yaş altına ve o yıl kreşe başlayan çocuklara risk fazla olduğundan yapılmasını öneririm, ki bu çocuklar eve gelince büyüklerine de bulaştırıyorlar." dedi.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Uzmanlar artan grip vakaları sonrasında vatandaşları aşı yapmanın yanı sıra maske takmak konusunda da uyarmaya devam ediyor. Özellikle toplu taşımalarda ve kalabalık alanlarda mutlaka maske takılması gerektiğini belirten uzmanlar, alınan bu tarzda küçük önlemlerin önümüzdeki grip salgınlarını önleme konusunda son derece önemli olduğunun altını çiziyorlar. Özellikle sonbahar aylarının başlaması ile birlikte insanların daha çok kapalı mekanlarda olduklarını söyleyen uzmanlar, bu alanlarda korunabilmenin en önemli yönteminin maske ve hijyenden geçtiğini hatırlatıyorlar.