Hayat pahalılığının pratik yaşama etkisi, her geçen gün daha yüksek olmaya devam ediyor. Özellikle temel yaşam unsurlarına birbiri ardına gelen zamlar, yılbaşında yeniden zamlanacak olması endişesini de beraberinde getiriyor. En son gelen zam haberi Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden oldu. Eskişehirliler içim kötü bir haber olarak duyuracağımız zam haberi, tüm Eskişehirlileri doğrudan etkileyecek. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ( ESKİ ) Genel Kurulu, şebeke suyuna oy çokluğuyla % 70 zam yapılmasını kabul etti.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Eskişehir’de Suya % 70 Zam Geldi

Suya yapılan bu denli yüksek bir zammın, uzun zamandır Eskişehirlilere zam yapılmadan hizmet sunulmaya çalışılmasıyla ilgisi var. Zam yapılmasına karşı uzun zamandır direnen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, oluşan ağır maliyet şartları ve suyun her eve gerektiği gibi ulaştırılması için, bu zammın kaçınılmaz olduğunun altı çizildi. Yapılan Genel kurul toplantısı sonrasında, oya sunulan talep, oy çokluğuyla kabul edildi ve şebeke suyuna % 70 zam geldi.

Eskişehir’de Su Ne Kadar Oldu?

Genel Kurulda yapılan toplantıda kabul edilen % 70 zam sonrasında, Eskişehir’ de metreküpü 5,29 olan şebeke suyu fiyatı, metreküpü 9,64 liraya yükseldi. Bunun yanında Atık Su Bedeli de2.64 liradan, 3.86 liraya yükselmiş oldu. Böylece Eskişehir’ de toplam su bedeli, faturalara 7,93 lira yerine, 13.50 lira olarak yansıyacak. Yapılan zam 28 Kasım 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

İstanbul’da da Suya Yeniden Zam Yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından yapılan toplantı sonrasında, İstanbul’ da bu yıl içinde 2. Defa yüksek oranlı bir zam yapıldı. Yapılan toplantıda yine oy çokluğuyla İSKİ tarafından talep edilen % 25 zam onaylandı. İstanbullular giderek daha ağır gelmeye başlayan şebeke suyu fiyatları nedeniyle, yaşamlarında kısıtlamalar yapmaya bile başladı. Korkulan yılbaşından sonra, oluşacak zam furyasında, yine su ve elektrik gibi temel unsurlara da yeniden zam yapılması. Belediyelerden yapılan zam haberleri birbiri ardında gelmeye devam ediyor. Hayat pahalılığı hızını bir türlü kesmiyor. Özellikle Büyükşehir Belediyeleri tarafından yapılan zam oranlarının da yüksek olması, şehirlerde yaşam maliyetlerini sürekli olarak ağırlaştırıyor.