Pek çok sektörde olduğu gibi yüksek enflasyon oranları, gayrimenkul sektöründe de fahiş fiyat artışlarına neden oluyor. Konut satış fiyatlarının devasa zamlar aldığı 2022 yılında kira fiyatları da uçmuş durumda bulunuyor. Öyle ki 2022 yılında fiyatlar %153, 4 yıllık periyotta ise %250 oranında artış gösterdi. Kira fiyatlarında yaşanan bu artış kiracı ve ev sahipleri arasında anlaşmazlıklara neden oldu. Kiracı ve ev sahiplerinin mahkemelik olmalarına neden olan bu süreçte devletin yeni düzenlemeleri etkisini göstermeye başladı.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Kira Fiyatlarındaki Artış Hızı Yavaşladı

Türkiye, 2022 yılında kira fiyatlarındaki artışları konuşmaya devam ediyor. Ev sahiplerinin kira fiyatlarında yaptıkları dev artışlar kiracıları zor durumda bırakıyor. Bu durumda ev sahipleri ile kiracıları anlaşmazlıklar üzerine adliyeye taşıyor.
Devletin kira fiyatlarındaki problemlere ilişkin yaptığı düzenlemeler ise sektörde yavaş yavaş etkilerini göstermeye başladı. Öyle ki 2022 Ağustos ayı itibariyle Türkiye’deki konut satış ve kira fiyatlarındaki artış hızında ciddi yavaşlama görüldü.

Hatta açıklanan gayrimenkul verilerine göre 2022 Ağustos ayı içerisinde İstanbul’daki bazı ilçelerde dahi kira ve konut fiyatlarında gerileme yaşandı. İstanbul’un yanı sıra 7 farklı şehirde daha kira fiyatlarındaki düşüşün %4 ile %13 seviyelerinde olduğu görüldü. Açıklanan Ağustos 2022 kira fiyatları istatistiklerine göre en yüksek düşüş Sinop’ta gerçekleşti. Sinop’ta kira fiyatları %13 oranında düşüş yaşadı. Sinop’un ardından %8 ile Çorum ve Mardin geldi. Bu şehirlerin ardından Yalova ve Antalya %7, Burdur ve İzmir ise %4 oranındaki düşüşle listede yer aldı.

İstanbul’da Kira Fiyatlarında Düşüş

İstanbul, Türkiye genelinde kira fiyatlarındaki artışlarda 2022 yılı boyunca ilk sırada yer almıştı. Öyle ki sadece 2022 Haziran ayında %6, 2022 Temmuz ayında ise %8 artış yaşanmıştı. Ancak Ağustos ayı ile birlikte açıklanan düzenlemeler neticesinde bazı İstanbul ilçelerinde kira fiyatlarında düşüş yaşandı. Bu ilçeler arasında ise Beşiktaş ilk sırada yer aldı. 2022 Temmuz ayı itibariyle Beşiktaş’ta ortalama kira fiyatlarında %10 seviyesinde bir düşüş gerçekleşti. Söz konusu düşüş İstanbul’un Ataşehir, Çekmeköy ve Bahçelievler gibi ilçelerinde de gözlemlendi.