Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Günümüzde uygulanmakta olan Sosyal Güvenlik Sistemi, çalışma yılı, prim gün sayısı ve yaş koşullarının tamamlanmasıyla birlikte emekli olunabiliyor. Ancak sistem 70 ve 80’ li yıllarda bugün ulaştığı şekilde değildi ve o zaman ki emeklilik koşulları, emeklilik süresi koşulları farklıydı. 90’ lı yıllarda sosyal güvenlik sisteminin çökme noktasına gelmesinin ardından, ilk olarak 1999 yılı Eylül ayında yapılan reform niteliğindeki değişiklik sonrasında, bu tarihten önce sigortalılığı başlamış olan kişiler, büyük hak kayıplarına uğradılar.

Günümüzdeki sayıları yaklaşık 1 milyona ulaşan bu kişiler, sigortalı olarak çalışmaya başladıklarında, bugünkünden çok daha farklı emeklilik koşullarına sahipti. %.000 ile 5.500 prim gününün tamamlanmasıyla birlikte, 1999 yılı Eylül ayı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan, herhangi bir yaş koşulu bulunmadan emekli olabiliyordu.

1999 Öncesi Sigortalı çalışanlar, Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Sonrasındaki süreçte, 2008 yılında yeniden yapılan başka bir reformla, günümüzde sosyal güvenlik sistemi oluştu. Bu arada 1999 yılı Eylül ayı ile 2008 yılı arasında sigortalı olarak çalışanlarda belirli hak kayıplarına uğradılar. Bunlarda günümüzde EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak anılsa da, asıl EYT’ liler, 1999 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanlardır.
Şu anki sistemde bu sebeple, bu durumda olan kişilerin, 3.600 prim günü ödemiş olmasına karşılık emekli olma hakları bulunuyor. Buna karşın bu kişilerinde çalışmaya başladıkları yıla bağlı olarak değişen yaş şartını tamamlamaları gerekiyor.

EYT Sorunu Aralık Ayında Çözülecek

Aralık ayında meclise gelecek olan yasa konusunda beklentiler giderek büyüyor. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Birçok bakan ve yetkili ağızdan yapılan açıklamalar, EYT ile ilgili yoğun bir çalışmanın yapıldığına dair bilgileri almamızı sağlıyor. EYT olarak bilinen 1999 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kişilerin, kaybettikleri hakların bir ölçüde tamir edilmesini sağlayacak formülle ilgili çalışmalar henüz bitmedi.

Aralık ayında bu konuda yapılacak olan meclis görüşmeleri sonrasında, yıllardır kanayan bir yara olan EYT sorunu da ortadan kalkacak gibi görünüyor. Buna karşın EYT’ lilerin beklentilerinin karşılanıp karşılanmayacağı konusuysa, şu an için net değil. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, herhangi bir yaş şartı olmaksızın, geriye yönelik borçlanma yaparak emekli olunmasına yönelik.