Dünyanın her yerinde birbirinden değişik düğün adetleri bulunuyor. Hatta gelin ve damadın uyması gereken çeşitli gerdek gecesi adetleri de epey farklılık gösteriyor. Ancak araştırmaya başlayınca görüyoruz ki, gerçekten insanı şaşırtan adetler söz konusu. İşte farklı geleneklerden en ilginç gerdek gecesi adetleri!

Bakire Olmak Yasak!

Ülkemizdeki eski geleneklere baktığımızda özellikle kadınların bakire olması istenen adetlerin ve geleneklerin başında geliyor. Ama Guam'da işler biraz farklı. Guam'daki geleneklere göre bakire kadınların evlenmeleri yasak. Bunun için kadınlar evlenmeden önce eğer bakirelerse bir şekilde para karşılığında bekaretlerini bozduruyorlar.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Damada Falaka

Ülkemizde gerdek gecesi öncesinde damatların sırtlarına vurularak gerdek odasına götürülmeleri hemen hemen her şehrin tipik adetlerinden birisi. İşte size beterin beteri var dedirtecek bir gelenek. Güney Kore'de düğünden hemen sonra damatlar arkadaşları tarafından falakaya yatırılıyor. Bu geleneğin o ülkede, damatların cinsel gücünü artıracağına inanılıyor.

Düğünün Ortasında Gerdek Gecesi

Gerdek gecesi adetlerinden belki de en tuhaf olanı Amerika'nın bir yöresinden geliyor. Bilindiği gibi bizim kültürümüzde düğünün belli bir aşamasından sonra düğün sona erdikten sonra gelin ve damat odalarına gönderiliyor. Ama Amerika'nın o eyaletinde yeni evlenen çiftlerin ilk cinsel birleşmeleri esnasında odalarına çıkmalarına izin verilmiyor. Burada çiftler gerdek gecesi için odalarına çıkmak yerine bu anlarını düğün alanında düğüne gelen misafirleriyle paylaşıyor.

Baş Başa Yemeğe Çıkmak Yasak!

Papua Yeni Gine'de ise oldukça değişik bir gerdek geleneği daha bulunuyor. Buna göre Papua Gine'de evlilik öncesinde çiftler baş başa yemeğe çıkamıyorlar. Ülkede evlilik öncesi seksin normal olmasına karşın baş başa yemeğe çıkılmasının yasak olması oldukça tuhaf değil mi?

Yalnız Gerdek Gecesi Yasak!

Yine bazı Afrika ülkelerinde uygulanan farklı gerdek gecesi kültürlerinden birisine göre de, çiftler düğün sonrasında cinsel ilişkiye yalnız giremiyorlar. Bu adete göre gerdek gecesine mutlaka aile büyüklerinin de bulunduğu bir ortamda giriliyor. Çünkü gençlerin gerdek gecelerinin başarılı geçmesi için çiftler aileler tarafından yönlendiriliyor. Bu adete benzer şekilde Kolombiya'da da gelin ve damadın gerdek gecesine gelinin annesi de eşlik ediyor.