Yaşlılık aylığı genellikle 65 Yaş Aylığı ile karıştırılan bir konudur. Yaşlılık aylığı yaşın ilerlemesine paralel olarak yaşanan iş gücü kaybı ve bu nedenle yaşamını idame ettirecek geliri elde edemeyen, emeklilik için gerekli prim günü, sigortalılık süresi ve yaş koşullarını tamamlayamamış, sigortalılara verilen bir aylıktır. Sigortalılık başlangıç zamanı ve diğer koşulları tamamladığı tarihe bağlı olarak, normal emeklilik kurallarından farklı bir şekilde emekli olunabilir. 65 Yaş aylığı, sadece 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilere ödenen, hanede kişi başı gelir asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olması durumunda alınabilen bir destektir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Yaşlılık Aylığını Kimler Alabilir?

Yaşı ilerlediği için iş gücü kaybına uğramış ve belirli koşulları yerine getirmiş olan sigortalılar yaşlılık aylığı alabilirler. Örneğin 1999 yılında kadınlarda 18, erkeklerde 23 yıl sigortalılık süresi dolmuş olanlar, 5000 prim gün sayısını doldurduğunda, kadınlar 50, erkeklerse55 yaş koşulunu yerine getirdiğinde emekli olabiliyor.

Ya da kadın sigortalı 50 yaşını, erkek sigortalı 55 yaşını doldurup, 3600 prim günü ödemesi yapıldıysa yaşlılık aylığı alabiliyor.

Ya da kadın 50, erkek 55 yaşını doldurmamışsa da kadının en az 20, erkeğin en az 25 yıl sigortalılık süresini doldurmuş olması ve 5.000 prim günü ödemiş olması halinde de yaşlılık aylığı alabiliyor.

Sigortalılık Başlangıcı Yaşlılık Aylığı için En Önemli Kıstas

Dolayısıyla sigortalılığın başladığı tarih, 15 ve 25 yıl sigortalılık süresinin doldurulduğu tarih ve ödenmiş prim gün sayısı hangi yaş aralığında yaşlılık aylığı alabileceğinizi belirliyor. Sosyal güvenli sisteminde yapılan yeni düzenlemeler ve reformlar sonucunda, hak kaybına uğramış ve yeni düzenlemelerin çıktığı tarih öncesinde sigortalı olmuş kişiler, yaşlılık aylığı konusunda daha fazla hakka sahip.

Bu durumda olan kişiler 3.600 prim günü ödemiş olması halinde de diğer koşulları da yerine getirdiyse yaşlılık aylığı almaya başlayabiliyor. Buna göre yaşlılık aylığı, en erken kadınlarda 50, erkeklerdeyse 55 yaşından itibaren alınabiliyor. Sigortalılık başlangıç tarihiyle birlikte, sigortalılık süresinin doldurulma tarihine göre, yaşlılık aylığı alabilme yaşı da yükseliyor.