Yaşlılık aylığı ya da daha çok tanınan ismiyle 65 Yaş Aylığı, 65 yaşını doldurmuş kişiler tarafından alınabiliyor. Her kesimden ihtiyaç sahiplerine, sosyal devlet ilkesinden hareketle yardım elini uzatan Türkiye Cumhuriyeti, 65 yaşını doldurmuş ve her hangi bir güvencesi olmayan kişilere de destek sağlıyor.

Yaşlılık aylığı alabilmek için çeşitli koşullar bulunuyor. Bu koşulları yerine getiren herkes aylıktan faydalanabiliyor. Koşulları sağlayan kişiler, başvurdukları ilk ay içerisinde aylıklarını almaya başlıyor. Hem yılbaşında hem de Temmuz ayında asgari ücrete yapılan zamla birlikte, daha önce yaşlılık aylığı alamayan birçok kişi de, bu haktan yararlanma şansı yakaladı. İçeriğimizin devamını okuyarak, sizin de bu haktan faydalanıp, faydalanamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık Aylığını Kimler Alabiliyor?

Yaşlılık aylığını alabilmek için gerekli olan ilk şart, kişinin 65 yaşını doldurmuş olmasıdır. 65 Yaşını doldurmuş olan herhangi bir kurumdan emekli olamamış, nafaka almayan, kira geliri olmayan, üzerine herhangi bir gayrimenkul bulunmayan ve benzeri geliri olmayan kişiler yaşlılık aylığını alabiliyor. Aylığı alabilmek için son şart ise, yaşadığı hanenin elde ettiği gelirden, kendi payına düşen bölümün, asgari ücretin 3’ te 1’ inden az olması.

Bu son şart nedeniyle daha önce yaşlılık aylığı alamayan birçok kişi, asgari ücrete yapılan zamla artan bu rakam nedeniyle, şu anda yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış durumda. Daha önce 1.300 lira seviyesinde olan asgari ücretin 3’ te biri, şu anda 1.650 liraya çıktı. Dolayısıyla hane gelirinden 1.650 liranın üzerinde pay düşen kişiler yaşlılık aylığı alamıyor. Ancak 1.650 liranın altın bir rakam gelir olarak kişi başına düşüyorsa, yaşlılık aylığı alınabiliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Oldu?

Yaşlılık Aylığı Temmuz ayında yapılan zamla birlikte, 1.520 lira olarak ödenecek. Bundan önce 1. 084 lira olan 65 yaş aylıkları, Temmuz ayı itibariyle 1.520 lira olarak ödenecek. Yaşlılık aylığı her ay düzenli olarak hak sahiplerine ödeniyor. Bu durumdaki kişilerin yaşamlarını idame ettirmeleri ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla verilen destekten, sürekli artan sayıda kişi faydalanmaya devam ediyor. Yaşadığımız hayat pahalılığı nedeniyle, en fazla olumsuz etkilenen kesimi oluşturan dar gelirli grupta yer alan 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, yaşlılık aylığının arttırılmasıyla daha rahat bir nefes alacaklar.