Türkiye’de sigorta ve emeklilik sisteminde devletin yaptığı değişiklikler, bazı vatandaşların hak kaybına uğramasına neden oluyor. Bu durumdan kaynaklı mağdur olan vatandaşların hak kayıplarının giderilmesi mahiyetli olarak çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun(SGK) tarafından yapılan son düzenleme ise 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanları etkiliyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemeyle birlikte 1999 ve öncesinde sigorta girişi olan erken emekli olabiliyor. Peki, 1999 erken emeklilik hakkı nasıl alınır? 1999 ve öncesinde sigorta girişi olanlar nasıl erken emekli olabilir? 1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara getirilen erken emeklilik hakkıyla ilgili tüm merak edilenler haberimizde!

1999 ve Öncesi Sigorta Girişi Olanlara Erken Emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 8.09.1999 tarihinde yapılan sigorta ve emeklilik sistemi değişikliğinin bu tarihten önce SGK girişi olanlara getirdiği hak kaybının çözüme kavuşturulmasını sağladı. Böylelikle 08.09.1999 ve öncesinde SGK girişi olanlara erken emeklilik yolu göründü. Milyonlarca vatandaş SGK tarafından belirlenen şartları tamamlamaları durumunda emeklilik yaşını beklemeden erkenden emekli olabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu hak ile birlikte 1999 ve 2008 yıllarında getirilen ve emekli olma yaşlarında ciddi farklar meydana getiren düzenlemelerden etkilenmemiş olunuyor.

1999 ve Öncesi SGK Girişi Olanlar Nasıl Erken Emekli Olabilir?

SGK tarafından getirilen 1999 erken emeklilik hakkından yararlanabilmek için ilk şart tabii ki 09.09.1999 öncesinde SGK girişinin olmasıdır. Bu şarta haiz olan sigortalılar, SGK tarafından belirlenen diğer şartları da 08.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında tamamlamış olmaları durumunda erken emeklilik başvurusu yapabilmektedir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bu kişilerin söz konusu tarihler arasında 10 yıllık prim gün sayısı(3.600 gün) ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Bu şartları tamamlamış olmaları halinde 1999 ve öncesi sigorta girişlilere tanınmış olan erken emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Şartlara uygun olan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak, erken emeklilik işlemlerinin başlatılmasını sağlayabiliyor. Böylelikle 09.09.1999 ve sonrası için getirilen güncel emeklilik yaşı, emeklilik sigortalılık süresi ve emeklilik prim gün sayısı şartlarını tamamlamamak zorunda kalmıyor. Dolayısıyla bu tarihten sonra sigorta girişi olan kişilere göre daha kısa sürede emeklilik hakkına kavuşabiliyor.