Yemek pişirirken en çok kirlenen ve temizliği esnasında bizleri en çok uğraştıran eşyalarımızın başında tabii ki ocaklarımız geliyor. Özellikle ocakların kararan gözlerini ilk günkü gibi tertemiz ve pırıl pırıl yapmak için elimizden geleni yapsak da çoğu zaman bu konuda zorlanıyor olabilirsiniz. Bunun için mutfakta temizlik yaparken kullanabileceğiniz bazı yöntemlerle uzun süre uğraşmadan kısa bir süre içerisinde ve oldukça pratik bir şekilde ocak gözlerini temizleyebilirsiniz. İşte sizin için pratik ocak temizleme ve ocak gözlerini parlatma yöntemleri!

Sabunla Temizleme Yöntemi

Ocaklarınızın kararan gözlerini parlatmak için öncelikle sabunu rendeleyerek derin bir kabın içerisine koyalım. Sonra kaynayan sıcak suyu sabun rendemizin üzerine dökerek ocak gözlerini içine atalım. Bu şekilde 1 gece beklettikten sonra gözleri durulayıp, çamaşır suyu dökerek bulaşık teli ile sert bir şekilde ovalayarak durulayalım.

Sıcak Su ile Parlatma

Ocak gözlerini parlatmak için sıcak suyun içinde bekletip ocak gözlerindeki kararan yerlerin yumuşamasını sağlayalım. Ardından bulaşık teli ve bulaşık deterjanı ile ovaladıktan sonra durulayalım.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Sirke Yardımıyla Parlatma

Ocak gözlerimizi parlatmak için birçok alanda kullandığımız sirkeden de yardım alabiliriz. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 2 çay bardağı sirke
  • 4 yemek kaşığı limon tuzu
  • Demirlerin üzeri geçene kadar su
  • Beyaz sabun
  • Çelik tel

Tüm malzemelerimizi karıştırdıktan sonar ocağınızın gözlerini bu karışımın içine koyarak kaynatın. Ardından beyaz sabunla ovalayıp durulayabilirsiniz.

Diş Macunu ile Ocak Temizliği

Ev temizliğinde çeşitli alanlarda kullandığımız diş macununu ocak temizliğinde de kullanabilirsiniz. Özellikle seramik ocakların temizliğinde oldukça işe yarayan bir yöntem olduğunun altını çizelim. Temizliği konusunda çok dikkat etmeniz gereken ocaklardan birisi olan seramik ocaklarda, kullandığınız deterjana ve  bezinize son derece dikkat etmelisiniz. Çok kolay çizilebilen yapısı nedeniyle ocağınızı temizlemek için asla bulaşık teli kullanmamalısınız. Ve mutlaka nemli bir bez kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca ocaktaki lekeler için de diş macunundan yararlanabilirsiniz. Bunun için diş macununu lekelerin üzerine sıkıp nemli bir bez yardımıyla bu bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Siz de bu yöntemleri kullanarak hem ocağınızı hem de ocak gözlerinizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.