Her aşamada okuyan öğrenci okutan aileler, ekonomik şartlarında ağırlaşmasıyla birlikte çeşitli burslarla ilgili arayışlar içerisine girdiler. Gerek geleneksel, gerek inanç sistemimiz ve gerek toplumsal bakış açısıyla, okuyan ve geleceğimizi oluşturacak öğrencilere yardımlar sağlanması, eskiden beri en önemli konulardan biri durumundadır. Bu geleneksel yaklaşım, çeşitli kurumların, farklı şekillerde öğrenci bursları vermesini sağlıyor. İçeriğimizde öğrencilere burs veren belli başlı kurumları listeledik.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursu

Çok sayıda öğrenciye burs ve çeşitli yardımlar sağlayan dernek, 2021-2022 yılı için 220 TL burs sağladı. Derneğin 2022-2023 yılı için burs başvuruları önceki yıllarda olduğu gibi Eylül ayının ikinci haftasında başlayacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Bursu

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan burs, içerisinde bulunduğumuz öğretim yılı için 8 ay boyunca 250 TL olmak üzere üniversite öğrencilerine veriliyor. Burslar öncelikle anne ve babası ya da en az biri hayatta olmayan öğrencilere veriliyor. Müdürlük ortaokul öğrencilerine de 9 ay boyunca 60 TL olarak burs veriyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

TÜBİTAK Bursu

Tübitak tarafından dereceye girmiş başarılı öğrencilere verilen burs, aylık 750 TL olmak üzere veriliyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Bursu

TOG Gençlik Bursu, Kardelen Bursu ve Öğretmen Çocuğu Bursu adı altında 3 farklı burs programı uyguluyor. Farklı gruplardan her yıl yaklaşık 500 öğrenci burslardan faydalanabiliyor. Aylık olarak gruplara göre ödeme yapılıyor ve 9 ay boyunca her ay 250 ile 350 TL arasında değişen burs ödemesi yapılıyor.

Mehmet Zorlu Vakfı Bursu

Vakıf Lisans öğrencilerine burs sağlıyor. Başarılı öğrencilere yapılan burs ödemesiyse daha yüksek oluyor. Geçtiğimiz yıllarda 2.000 den fazla öğrenciye burs veren vakıf, 9 ay boyunca 450 TL burs ödemesi gerçekleştiriyor. Okuduğu bölümde ilk 100’e giren öğrenciler 500 TL, üstün başarı gösteren öğrencilereyse 1.000 TL burs ödemesi yapılıyor. Başvurular her yıl Eylül-Ekim aylarında yapılıyor.

Türk Dil Kurumu Bursu

Kurum tarafından Türk dili ve edebiyatı, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, Türkçe eğitimi, çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölüm öğrencileri için burs sağlanıyor. YKS’den ilk 3.000 öğrenci arasına girme ve 100 üzerinden en az 70 puan alınması diğer koşullar arasında yer alıyor. Bu koşulları yerine getiren lisans öğrencileri aylık 700 TL, yüksek lisans öğrencileri aylık 1.000 TL ve doktora yapanlar 1.500 TL burs ödemesi alabiliyor. Başvuruları her yılın Kasım ayı içerisinde yapılıyor.