Ülkemizde lise ve üniversite eğitimini sürdürmeye çalışan ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle mağduriyet yaşayan on binlerce öğrenci için maddi destek sağlanıyor. Türkiye genelinde burs veren kurum ve kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen veya başvuru yapan lise ve üniversite öğrencileri için burs desteği sağlanmaktadır. İşte Türkiye’de lise ve üniversite düzeyinde eğitim hayatına devam etme mücadelesi veren ihtiyaç sahibi öğrencilerin maddi olarak eğitimlerinin desteklenmesini sağlayan öğrenci bursları ve detayları!

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan öğrenci bursu, temel olarak lisans eğitimi sağlanan eğitim kurumlarının öğretmenlik fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler için geri ödemesiz burs desteği yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik okuyan üniversite öğrencilerinin 4 yıllık eğitimleri boyunca tamamen geri ödemesiz olarak burs desteğini sağlamaktadır. Bu burstan yararlanılabilmesi için MEB tarafından öncelikli olarak öğrencilerin üniversite tercih sıralamalarında öğretmenlik bölüm veya bölümlerine ilk 5 tercih arasında yer vermeleri şartı aranmaktadır.

Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Bursu

Türkiye’de eğitimi destekleyen en önemli kurumlardan birisi de Türk Eğitim Vakfı’dır. Türk Eğitim Vakfı 2022 yılında da ülke genelinde çok sayıda öğrenci maddi destek sağlayacak öğrenci bursu sağlamaktadır. Türk Eğitim Vakfı tarafından sunulan öğrenci bursu lise ve üniversite düzeyi öğrenciler sağlanmaktadır.

Lise ve üniversite öğrencileri gelir getiren bir işte çalışmamaları, örgün eğitime devam etmeleri, hanesinde asgari ücretin 3’te 1’inden az gelir olması durumunda başvuru yapabiliyor. Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik sunulan TEV öğrenci bursu 350 TL ile 1.600 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Buna göre lise öğrencileri 350 TL, üniversite öğrencileri 800 TL, yüksek lisan öğrencileri 1.200 TL ve doktora öğrencileri 1.600 TL öğrenci bursu alabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Öğrenci Bursu

İstanbul Sanayi Odası Vakfı tarafından sağlanan öğrenci bursu desteği yalnızca İstanbul ve yanı sıra Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan üniversitelerdeki mühendislik fakültesinde öğrenim gören öğrenciler için burs desteği verilmektedir. Yıllık başarı ortalaması 4 ve üzeri olan, T.C. vatandaşı olan, düşük gelir gurubunda yer alan, adli sicil kaydı bulunmayan kişiler için öğrenci bursu veriliyor.