Devlet o ödemeleri, hesaplara yatırmaya başladı. Yüz binlerce kişiye yönelik daha önce duyurulan o destek ödemeleri hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlandı. Devlet 13 Eylül itibariyle hak sahiplerinin banka hesaplarına 1.325 TL ödeme yaptı. İşte o ödemenin detayları!

Okulların Açılmasıyla Birlikte Ödemeler Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), her yıl olduğu gibi bu yılda öğretmenlere yönelik olarak o ödemeleri otomatik olarak gerçekleştirdi. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte MEB tarafından öğretmenlerin hesaplarına o ödeme zamlı olarak gerçekleştirildi. Böylelikle MEB tarafından 13 Eylül’de yüz binlerce öğretmenin banka hesabına 1.325 TL ödemesi gerçekleştirildi.

MEB tarafından gerçekleştirilen bu destek ödemeleri her yıl eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğretmenlerin hesabına yatırılıyor. 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte de MEB okullarında görevli olan yüz binlerce öğretmenin banka hesaplarına “eğitime hazırlık ödemesi” adı altında 1.325 TL tutarındaki ödemeler gerçekleştirildi. Daha önceki yıllarda daha düşük olan eğitime hazırlık ödemesi bu yıl zamlı olarak yatırıldı.

MEB Eğitime Hazırlık Ödeneği Nedir?

MEB, her yeni eğitim öğretim dönemi öncesinde yüz binlerce öğretmeni kapsayacak şekilde eğitime hazırlık ödemesi yapmaktadır. MEB’in eğitime hazırlık ödemesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32.Maddesi kapsamında verilmektedir. İlgili kanun maddesine göre Türkiye’deki devlet okullarında görev alan öğretmenlere, her yeni eğitim öğretim döneminde 1 defa olacak şekilde dönemin başında eğitime hazırlık ödeneği sunulmaktadır.

Bakanlık tarafından verilen eğitim ödeneği doğrudan aktif olarak görevde olan öğretmenlere yönelik olarak yapılmaktadır. Öğretmenler arasında “kırtasiye ödeneği” şeklinde de isimlendirilen bu eğitime hazırlık ödeneği her yıl zamlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Resmi Gazetede yayımlanan “Kamu Görevlileri Hakem Kurulu” tarafından alınan karar kapsamında her eğitim öğretim döneminde yapılan eğitime hazırlık ödeneği için zam uygulanıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Öğretmenler, MEB tarafından yapılan bu destek ödemesi ile birlikte her eğitim öğretim döneminde masraf oluşturan işlemlerini çok daha rahat bir şekilde yapabiliyor. Eğitimde kalite ve yüksek standartları hedefleyen MEB, öğretmenlerin bu tip eğitim odaklı giderleri hususunda ödenekler sunmaya da devam ediyor.