Eğitimin desteklenmesi hedefiyle 2022 yılında da öğrencilere yönelik hem özel hem de devlet kurumları tarafından burs desteği verilmektedir. Öğrencilere burs veren kurumlar aracılığıyla, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde de ihtiyaç sahibi öğrencilerin, eğitim ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlanıyor. Maddi imkansızlıkları nedeniyle eğitimine devam etmekte zorlanan öğrenciler için Türkiye’de çok sayıda kurum tarafından öğrenci bursu veriliyor. İşte 2022-2023 eğitim öğretim döneminde öğrencilere burs veren kurumlar!

Vakıflar Genel Müdürlüğü(VGM) Öğrenci Bursu

Türkiye’de her eğitim öğretim döneminde öğrenci bursu veren kurumların başında Vakıflar Genel Müdürlüğü(VGM) bulunuyor. VGM tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olarak karşılıksız burs desteği verilmektedir. VGM öğrenci bursu, ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversite eğitim kademelerinde eğitim gören ihtiyaç sahibi olan öğrencilere verilmektedir.

VGM öğrenci bursu ilkokul, ortaokul ve lise eğitim kademelerine yönelik her eğitim döneminde Ekim ile Haziran ayları arasında verilmektedir. Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler ise burs desteğinden Ekim ile Mayıs ayları arasında yararlanabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sunulan öğrenci bursu ortaöğretim kademesinde aylık 75 TL olurken, ön lisans ve lisans eğitim kademesinde ise aylık 300 TL olarak sağlanmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü öğrenci bursu başvuruları her eğitim öğretim dönemi için Ekim ayı içerisinde gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç sahibi olduğunu belgelendirebilen tüm öğrenciler ve yanı sıra velileri, VGM öğrenci bursu için başvuruda bulunabiliyor.

TEV Öğrenci Bursu

Kuruluş amacı Türk eğitim sistemini ve paydaşlarını desteklemek olan Türk Eğitim Vakfı(TEV) de, Türkiye’de öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alıyor. TEV öğrenci bursu her eğitim öğretim döneminde Ekim ile Haziran aylarını kapsayacak şekilde 9 aylık periyotta ödenmektedir.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

TEV öğrenci bursundan mesleki ortaöğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri yararlanabilmektedir. Ayrıca TEV’in üstün başarı bursu da bulunmaktadır. TEV, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde mesleki ortaöğretim öğrencileri için aylık 575 TL ve üniversite öğrencileri için aylık 1.375 TL burs ödemesi yapıyor. TEV öğrenci bursundan yüksek lisans öğrencileri aylık 2.000 TL, doktora öğrencileri ise aylık 2.650 TL olarak yararlanabiliyor. Ayrıca TEV üstün başarı bursu da aylık 2.650 TL olarak verilmektedir.