Eda Nur Kaplan, henüz 18 yaşındayken intihar ederek hayatına son vermeyi seçti. Ölümünün ardından Twitter'da seslerini duyurmaya çalışan yakınları, genç kızın ölüme gidiş sürecindeki detayları paylaşarak adalet çağrısında bulundu. Arkadaşlarının söylediklerine göre iki kişinin tecavüzüne uğradığı gerekçesiyle polise giden Eda Nur Kaplan, yaşadıklarına dayanamayarak intihar etti. Onun yerine adalet mücadelesini sürdürmeye kararlı olan yakınlarının anlattıkları tüm Türkiye'yi yasa ve öfkeye boğdu.

Gerekçe Delil Yetersizliği 

Eda Nur Kaplan (2)

Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor! Dışardaki Hazır Cipsin Uzun Yıllardır Saklanan Formülünü Bulduk, Bu Şekilde Yapınca Orijinal Lays Tadında Oluyor!

Önceki gün evinde intihar eden Eda Nur Kaplan'ın intihar etmeden bir gün önce polise giderek şikayetçi olduğu öğrenildi. 30 Temmuz günü iki kişinin cinsel saldırısına uğradığını söyleyerek şikayetçi olan Eda Nur Kaplan'ın ifadesi üzerine şüphelilerden Mehmet A. gözaltına alındı. Sorguda diğer şüphelinin Yusuf G. olduğu ortaya çıktı ve polis ekipleri şüpheli şahsı arama çalışmalarına başladı. Öte yandan, Mehmet A. emniyette verdiği ifadenin ardından delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Yasa Boğdu

Eda Nur Kaplan

Sosyal medya sitelerinde süreci tüm detaylarıyla anlatan ve Eda Nur Kaplan'ın mesajlarını paylaşan arkadaşları, tüm Türkiye'yi yasa boğdu. İnfial yaratan bu olay kadın örgütlerini de harekete geçirdi. Yetkili kurumların ve Mehmet A.'nın serbest bırakılması sürecinin peşine düşen sosyal medya kullanıcıları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın da harekete geçmesine önayak oldu. 

İlk Açıklama Geldi

Derya Yanık

Toplumu derinden sarsan olaylarda ve özellikle kadın cinayetleri davalarında adaletin takipçisi olmaya çalışan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu konunun üzerine de özel olarak eğildi. Kurumun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "07.08.2021  tarihinde intihar ederek hayatını kaybeden Eda Nur Kaplan'ı intihara sürükleyen süreç ve ölümüyle ilgili soruşturma evresini yakından takip ediyoruz. Kamu davası açılması halinde de davaya müdahil olarak hukuki süreçte bizzat bulunacağız." denildi.