Türkiye çok kısa süre içinde görülmemiş büyüklükte orman yangını ve sel felaketleri yaşadı. Peki gerekenler yine yapılmazsa bizi neler bekliyor?

Türkiye, son dönemde iklim krizini daha da büyüten bilinçsiz yapılaşma ve sanayileşme süreçleri nedeniyle zor günler geçiriyor. Görülmemiş büyüklükte gerçekleşen orman yangını ve sel gibi doğal afetlerin etkileri hala sürüyor. Yurttaşlar bu gidişle kendilerini daha kötü günlerin beklediğini düşünmeye başlıyor. Peki kötü günleri engellemek ve yaraları sarmak için neler yapabiliriz?

Üç Ayda Üç Felaket

Yangın-1

Kuzey Ormanları Savunması Sözcüsü Başar Alipaça, birkaç ay önce herkesi dehşete düşüren ama gündemin yoğunluğu nedeniyle unutulan müsilaj felaketini de hatırlattı ve şunları söyledi: "3 ayda ulusal çapta büyük 3 felaket yaşadık. Resmi tüm organlar, üniversiteler, uzmanlar bu yaşadığımız felaketlerin doğanın bize bir uyarısı olduğunu söylüyor. On yıllardan beri doğanın bize sunduğu olanakların çok fazlasını harcadık ve artık sürdürülebilirlikten çıktık. Orman yangınları da iklim krizinin kuraklığın bir sonucu. Zaten çıkmakta olan yangınları daha da zor söndürülür hale getirdi. Son iki üç yılda çıkan yangınların oranları iki üç kat artmış durumda."

"Marmara'da Halen Yaşam Varsa..."

Müsilaj

Kuzey ormanları havzasındaki derelerin artık yükü kaldırmadığını vurgulayan Başar Alipaça, "Bugün Marmara Bölgesi'nde yaşam devam ediyorsa bu Kuzey Ormanlarının bize sunduğu olanaklar sayesindedir. Burada bulunan derelerimiz artık bu sanayi yükünü kaldıramıyor ve atıklar halen Marmara Denizi'ne akmaya devam ediyor. Hükümetin acil eylem planı hazırlamış olmasına rağmen, yaptığımız gözlemlerde derelerimizin simsiyah aktığını gördük."  

"Tesadüf Değil"

Sel-5

Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor Çocuk Okutan Aileleri İlgilendiriyor! Ziraat, Çocuklarınızın Tüm Eğitim Masrafları İçin 45.000 TL Ödeme Veriyor

Ormanların en büyük gücü olan ekosistem bütünlüğünün bozulduğunu söyleyen Başar Alipaça, 77 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinden en çok etkilenen illerden biri olan Kastamonu'nun, kontrolsüz ağaç kesiminin en çok yapıldığı illerden biri olduğunu da ekledi: ""Bu ormanların çıra gibi yanması tesadüf değil. Orman yangınlarının büyük bölümünün insanların attığı izmaritler, bıraktığı şişeler kaynaklı olduğunu biliyoruz. Orman içinde verilen çeşitli izinler nedeniyle de orman-insan ilişkisi çok artırılmış durumda. En azından yaz aylarında denetimsiz orman girişlerinin, av faaliyetlerinin ve pikniklerin yasaklanması ve caydırıcı cezaların uygulanması gerekiyor.

Alınması Gereken Önlemleri Sıraladı

Yangın söndürme uçağı

  • Türkiye'nin kendisine ait gece donanımlı yangın söndürme hava filosunun olması gerekiyor. 
  • Ormanlarda orman dışı faaliyetlere en azından yaz aylarında izin verilmemeli.
  • Elektrik iletim hatlarının ormanlardan geçirilmemesi, var olanların da kademeli olarak orman dışına alınması şarttır. 
  • Ormanlar için bir seferberlik ilan edilerek bir çöp seferberliği ile temizlenmesi ve bir daha kirletilmemesi için gerekli denetim mekanizmaları sağlanmalıdır.