Ülkemizde otomobil alımı sırasında uygulanan Özel Tüketim Vergisi, ikinci el ya da sıfır otomobil alımlarının tamamında motor hacim özelliğine göre ödenir. ÖTV ödemeden ya da indirimle araç alabilme avantajı bulunan sadece engellilerdir. Engellilerin yaşamlarını daha kolay sürdürebilmelerinde önemli bir avantaj sağlayan otomobil alımında, alınan vergilerde indirim ve muafiyet uygulanır. Buna göre % 40 ile % 90 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlarımız % 26,3 oranında ÖTV indirimden faydalanabiliyor. % 90 ve üzerinde engelli raporu olan vatandaşlarımızsa ÖTV’den tamamen muaf tutuluyor.

% 40 Engelliler İçin Uygulanan ÖTV İndirimi

Yasalarımız % 40 ile % 90 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlarımıza Özel Tüketim Vergisi konusunda önemli bir kolaylık sağlıyor. Bu durumdaki vatandaşlarımız için 1600 metre3 hacimli motora sahip olan sıfır otomobil alımında, % 26,3 oranında vergi indirimi uygulanıyor. Bu motor hacmi için normalde uygulanan ÖTV % 45. Dolayısıyla indirimle birlikte 1600 metre3 hacimli motora sahip sıfır otomobiller % 18,7 ÖTV ödenerek alınabiliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Bu indirimden faydalanabilmek için % 40 ile % 90 arasında engelli raporu bulunması, H sınıfı ehliyet sahibi olunması ve otomobil kullanabilir durumda olmak gerekiyor. Yanı sıra alınacak sıfır otomobilin engellinin engeline göre özel donanıma sahip olması da gerekiyor. İndirimden faydalanabilmek için engellinin otomobili kendisine alması ve 18 yaşından büyük olması zorunluluğu bulunuyor.

% 90 Engelliler İçin Uygulanan ÖTV Muafiyeti

% 90 ve üzerinde engelli raporu bulunan tüm vatandaşlarımız, ÖTV ödemeden sıfır otomobil satın alabiliyor. Alınacak otomobilin 1600 metre3 hacimli motora sahip, sıfır ve 450.000 TL’den fazla bir edere sahip olmaması gerekiyor. Bu boyutta engelli raporu bulunan vatandaşlarımızın, bakıma muhtaç olma olasılıklarının yüksekliği nedeniyle, herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Ayrıca bakıma muhtaç olmaları olasılığı gözetilerek, 3. Derece yakın akrabalarının üzerlerine de otomobil satın alınabiliyor.

Bu grupta olup da otomobil kullanabilir olan vatandaşlarımız, “Otomobil Kullanabilir” ibaresi olan H sınıfı ehliyet sahibi olması ve otomobilin özel donanıma sahip olması gerekiyor. Her iki grupta bulunan engelli vatandaşlarımız, ÖTV indirimi ve muafiyetinden faydalanabilmek için, otomobilin sıfır kilometre olması ve ederinin 2022 yılı için 450.000’ TL’yi geçmemesi gerekiyor.