Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

Otomobil fiyatlarında uygulanan ÖTV oranlarına gelen zam ile birlikte Türkiye’de otomobil sahibi olabilmek oldukça zor hale geldi. Bütçesine uygun şekilde otomobil alamayan vatandaşlar daha uygun fiyata araç satın alabilmek için ÖTV ödemeden araç alabileceği yöntemleri araştırıyor. Peki Türkiye’de ÖTV’siz araç alınabilir mi? ÖTV’siz araç alma hakkından kimler yararlanabilir? ÖTV ödemeden araç almak için ne yapılması gerekir?

ÖTV’siz Araç Almak Mümkün Mü?

2022 yılında 0 km ve 2.el otomobil pazarındaki fiyatlarda yaşanan fahiş artışların en önemli nedenleri arasında ÖTV bulunuyor. Devlet tarafından otomobil pazarına yönelik uygulanan ÖTV oranlarında zam ile birlikte araç fiyatlarında devasa artış yaşandı. Bu artış karşısında araç alırken ÖTV maliyetinden kurtulmak isteyenler ÖTV’siz araç alma yöntemlerini araştırıyor. Türkiye’de devlet tarafından ÖTV’siz araç alma hakkı yani ÖTV muafiyeti hakkı bulunmaktadır. Ancak bu haktan herkes yararlanamıyor. Devletin bu muafiyetten yararlanmak isteyenler için koyduğu bazı şartlar bulunuyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Türkiye’de ÖTV ödemeden araç alabilme hakkı yalnızca engelli vatandaşlar için sağlanmıştır. Ancak tüm engelli vatandaşlarda ÖTV muafiyeti hakkından yararlanamıyor. Devlet, ÖTV muafiyeti hakkını sadece %90 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşlara sunmaktadır. Sağlık kurulundan aldığı engelli raporu %90 ve üzeri olmasının dışında raporunda “araç kullanabilir” ibaresinin de yer alması gerekmektedir.
Devlet %89 ve altında engelli raporu olan vatandaşlar için ise ÖTV indirim desteği sunmaktadır. ÖTV indirim desteği ise %40 ile %89 arasında engelli raporu olan vatandaşlara sunulmaktadır.

ÖTV’siz Araç Nasıl Alınır?

ÖTV muafiyeti hakkı bulunan vatandaşlar tüm 0 km ve satış bedeli 400.000 TL’ye kadar olan otomobil modellerinin satın alımında ÖTV ödemiyor. Buna göre 350.000 TL değerindeki 1601 cm³ ile 2.000 cm³ arasındaki motor silindir hacmine sahip otomobillerde 167.649 TL tutarındaki ÖTV’yi ödemiyor. Böylelikle 128.961 TL +KDV(53.390 TL) hesaplaması üzerinden 182.351 TL tutara aracı satın alabiliyor. Aracın noter işlemleri sırasında engellilik durumuna ilişkin tüm evrakların hazır olarak bulundurulması ise ayrıca önem taşıyor.