Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Araç fiyatlarında yaşanan fahiş artışların ardından günümüzde farklı alternatiflerle araç almanın yolları aranıyor. Bu konuda araştırma yapan vatandaşların birçoğu ise bankaların icraya sundukları araçları tercih ediyor. Bu yolla satışa sunulan araçlar piyasa fiyatının neredeyse yarı fiyatına satılırken vatandaşlar için oldukça avantajlı bir durum ortaya çıkıyor. Bu yöntemi kullanarak siz de bütçenizi koruyabilir ve kendinizi zorlamadan uygun fiyatlarla aradığınız araca sahip olabilirsiniz. İşte bankaların icra yolu ile satışa çıkardığı araçları alma yolları ve buna ilişkin detaylar!

İhale Usulü Araç Satışı

Bilindiği gibi bankalar vermiş oldukları kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak için ipotek karşılığı bir sözleşme düzenliyor. Bu nedenle de ödemelerinde sürekli bir aksama olan kredi müşterilerinin ipotek ettirdikleri araç ve konutlara bu sürenin sonunda banka tarafından el konuluyor. Ancak asıl faaliyetleri araç satışı olmayan bankalar ellerindeki bu araçları yönetmelikleri gereği en fazla 3 yıllık sürenin sonunda ellerinden çıkarmak durumundadır. Bu nedenden dolayı da, asıl amaçları araç satışından kaynaklı kar elde etmek olmayan bankalar, bilirkişi raporlarındaki tutarlar üzerinden araçları ihale ile satışa sunarlar. Bu ihalelere katılan vatandaşlarsa uygun bir fiyat karşılığında arzu ettikleri aracı temin edebiliyor.

Bankalardan Araç Almanın Avantajları ve Yolları

Bankalardan araç almanın en önemli avantajlarından birisi elbette düşük maliyetle araç sahibi olmak. Spot piyasalarla kıyaslandığında çok daha uygun maliyetlerle elde edilen taşıtları bankalardan tenin edebilirsiniz. Bankalardaki araçların daha uygun olmasının nedeni ise bankaların oto galeriler gibi karla satış yapmamalarıdır. Çünkü bankaların sattıkları araçların fiyatlarını banka bilir kişilerinin ekspertiz raporları belirler. Diğer yandan bankalardan aldığınız aracın spot piyasalardan alacağınız araçlara göre daha uygun fiyatlı olmasının bir diğer nedeni ise KDV’dir. Eğer aracınızı spot piyasalardan alırsanız ayrıca KDV ödemiş olursunuz. Ancak bankalar KDV mükellefi olmadıklarından dolayı bu şekilde yapacağınız alımlar nedeniyle KDV ödemezsiniz. Sonuç itibariyle tüm bunları toparladığınızda, hayalinizdeki aracı bankalar üzerinden almayı tercih ederseniz piyasa koşullarından çok daha uygun fiyatlarda temin etmiş olursunuz.

Bankalardan araç alabilmek içinse bankaların internet sitelerinde sunulan ilanları inceleyerek beğendiğiniz araç için banka ile bir sözleşme imzalayarak ihaleye giriş tutarı olan teminat ödemesini yapmanız gerekir.