Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Araç satın almak 2022 yılında çoğu vatandaş için olanaksız hale geldi. Yüksek döviz kuru, 0 km ve 2.el araç piyasasındaki fahiş fiyatlar ve yanı sıra otomobillere uygulanan ÖTV’ye gelen zamlar, fiyatları erişilemez seviyeye taşıdı. Otomobil fiyatlarında ciddi artışa neden olan ÖTV oranları nedeniyle vatandaşlar ÖTV’siz araç alıma yöntemlerini araştırıyor. Devlet bazı kesimlere ÖTV ödemeden araç alma imkanı sunuyor. Peki ÖTV’siz araç alımından kimler faydalanabilir? ÖTV’siz araç nasıl alınır? İşte ÖTV’siz araç alımına dair tüm merak edilenler!

ÖTV’siz Araç Alınır Mı?

Günümüzde ÖTV’siz araç alımı demek, araç fiyatlarında çok ciddi bir indirimden yararlanma anlamına geliyor. Özellikle otomobillere uygulanan ÖTV oranlarının artmasıyla birlikte araç fiyatlarında ciddi fiyat artışları meydana geldi. Bu nedenle vatandaşlar ÖTV ödemeden araç alma yöntemlerini araştırıyor. Bu konuda devletin sağladığı bazı muafiyetler ise vatandaşa kolaylık sağlıyor. Araç alımlarında ÖTV muafiyeti hakkı sayesinde bazı vatandaşlar araç alırken ÖTV ödemiyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Devletin sunduğu “ÖTV muafiyeti hakkı” yani ÖTV ödemeden araç alma hakkı sadece engelli vatandaşlar için geçerlidir. Ancak engelli vatandaşlarında ÖTV ödemeden araç alabilmeleri için engellilik oranlarının minimum %90 olması gerekiyor. Böylelikle 2022 yılında engelli rapor %90 ve üzeri olan vatandaşlar ÖTV muafiyetinden yararlanarak, araç satın alımlarında ÖTV ödemiyor.

Devlet engelli raporı %40 ile %89 arasında olan engelli vatandaşlar için ÖTV muafiyeti hakkı uygulamıyor. Ancak bu vatandaşlara yönelik olarak ÖTV indirim desteği sağlanıyor.

Hangi Araçlar ÖTV’siz Alınır?

Devletin ÖTV ödemeden araç alma hakkı tanıdığı engelli vatandaşların, satın alacakları araca ilişkinde bazı sınırlandırmalar uygulanıyor. Buna göre ÖTV muafiyeti sadece 0 km ve satış değeri 400.000 TL’nin altında olan otomobillerde geçerlidir. Ayrıca aracın en fazla 1.600 santimetreküp sınıfında olması gerekmektedir.

Bu çerçevede engelli vatandaşlar 2022 yılında 150.000 TL satış değerine sahip 0 km bir otomobili satın alacağı zaman ÖTV ödemiyor. Buna göre 150.000 TL satış değerine sahip bir otomobilin fiyatında 39.451 TL ÖTV farkı bulunuyor. İşte engelli vatandaşlar bu tutarı ödemiyor dolayısıyla 150.000 TL değerindeki 0 km otomobilin değeri 110.549 TL’ye iniyor.