Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Otomobil pazarındaki fiyat artışları vatandaşların araba sahibi olma hayallerini başka zamana ertelemelerine neden oluyor. Yüksek ÖTV oranları ve döviz kurlarına bağlı yükseliş hem 0 km hem de 2.el araç piyasalarında fiyatların fahiş seviyeye ulaşmasına neden oluyor. Ticaret Bakanlığı ise 2022 yılında uygun fiyata araç sahibi olma fırsatı sunuyor. Ticaret Bakanlığı’nın e-ihale platformu sayesinde piyasanın çok altındaki fiyatlara son model otomobillere sahip olunabiliyor. Peki e-ihale’den araç nasıl alınır? E-ihale’den araç almanın avantajları neler?

E-İhale Nedir?

Ticaret Bakanlığı, başta Gümrük Müdürlükleri olmak üzere farklı kurumlardan mevzuat uygunsuzlukları nedeniyle el koyulan araçların satışını gerçekleştiriyor. Bakanlık geçmişten beri elinde bulunan bu tip araçları açık arttırma usulüyle satışa koyuyor. Yeni dönemde ise bakanlık tarafından e-ihale sistemi kuruldu. Bu sistem bakanlığı ihalelerinin elektronik ortamda gerçekleştirilerek, daha fazla vatandaş tarafından erişilebilir olmasını sağlıyor.

E-İhale’den Nasıl Araç Alınır?

Ticaret Bakanlığı’nın e-ihale platformu üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde piyasanın yarı fiyatlarına son model otomobil modellerini dahi satın alabilmek mümkündür. E-İhale platformundan araç satın alabilmek için tek yapılması gereken ise güncel ilanları takip etmektir. E-ihale sisteminde bakanlık tarafından yayınlanan güncel araç satış ihalesi ilanlarını takip ederek, uygun olanına teklif verilebiliyor.

E-ihale araç satış ilanlarına teklif verebilmek için ihale özelinde belirlenen teminat bedeli tutarının ödenmesi gerekiyor. Teminat bedelinin yatırılmasından sonra ilanın ihale süresi boyunca yeni tekliflerde verilebiliyor. İhale süreci sonunda ise en yüksek teklife sahip olan kişiler, aracı satın alma hakkına sahip olabiliyor.

Güncel E-İhale Araç Satış İlanları

Ticaret Bakanlığı tarafından sık sık yeni araç satış ihale ilanları e-ihale platformunda yayınlanıyor. Buna göre Eylül ayında e-ihale platformuna yüklenen çok sayıda yeni otomobil satış ilanı bulunuyor. İşte o ilanlardan birkaçı!

  • 2007 model Renault Grand Scenic otomobil modeli 20.000 TL teminat bedeli ve 150.000 TL başlangıç bedeliyle satışa sunuluyor. Araç ihalesinin son teklif tarihi ise 05.09.2022 saat 13:10 olarak açıklandı.
  • 2012 model Fiat Fiorino otomobil modeli 16.000 TL teminat bedeli ve 120.000 TL başlangıç bedeliyle satışa sunuluyor. 02.09.2022 ile 07.09.2022 saat 16:30 tarihleri arasında araca teklif verilebiliyor.