Güncel akaryakıt fiyatları tarihi rekorlarını kırarken, tablo yurtdışında da benzer şekilde seyrediyor. Tüm dünya Rusya ve Ukrayna savaşının ekonomideki etkilerinin yanı sıra Rusya’ya ekonomik yaptırımlar, Akdeniz gerginliği gibi gelişmelerle     uluslararası piyasalarda brent petrol ve enerji fiyatları bu yılın Ocak ayından bu yana %1000 seviyelerinde artışlar yaşadı. Bu artışlarda Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansıyor. Peki Nisan’ın üçüncü haftasında akaryakıt fiyatlarındaki son durumun nasıl? İşte detaylar…

Benzin ve Motorinde İndirim Haberi Var Mı?

Uluslararası piyasalardaki savaş ekonomisi, ticari ve ekonomik ambargolar derken yakıt ve enerji tedariki hususunda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Bu durum elektrik, doğalgaz gibi enerjilerde ciddi fiyat zamlarının gelmesine neden oldu. 2022’nin Ocak ayından bu yana neredeyse gün aşırı zam gelen akaryakıt fiyatları vatandaşın belini bükmeye başladı. Hem bireysel hem de kurumsal alandaki akaryakıt tüketiminin karşılanabilmesi için harcanan miktar Ocak ayından bu yana neredeyse 10 misli arttı. Durum böyle olunca da vatandaşlar her gün yeni bir benzin zammı veya motorin zammı bekler hale geldi.

Global enerji piyasalarında yaşanan hareketlilikler Nisan ayının ilk 2 haftasında 100 Dolar seviyesinin altında seyreden brent petrol fiyatlarında Nisan’ın 3.haftası artış getirdi. Nisan’ın 3.haftası itibariyle uluslararası piyasalarda brent petrol fiyatları 100 Dolar seviyesinden 108 Dolar seviyesine çıkmış oldu. Peki bu artışın akaryakıt fiyatları üzerindeki etkileri neler olacak?

3 Büyükşehirde Akaryakıt Fiyatları

Brent petrolde yaşanan son gelişmelerin ardından Türkiye’nin 3 büyük şehrindeki güncel benzin ve motorin fiyatlarında önemli değişiklikler söz konusu olmadı. Bununla birlikte 19 Nisan itibariyle 3 büyük şehir İzmir, Ankara ve İstanbul’da benzin fiyatları şöyle oldu;

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!
  • İstanbul’da benzin litre fiyatı 19.01 TL,
  • Ankara’da benzin litre fiyatı 19.10 TL,
  • İzmir’de benzin litre fiyatı 20.28 TL,

Oldu. Ayrıca 3 büyük şehirdeki 19 Nisan motorin fiyatları ise şöyle;

  • İstanbul’da motorin fiyatı 20.18 TL,
  • Ankara’da motorin litre fiyatı 20.29 TL,
  • İzmir’de motorin litre fiyatı 20.28 TL,

Oldu.

Benzin ve motorinde esas etkili düşüşlerin, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte olabileceği uzmanların yaygın görüşü.