Sıfır km araçların neredeyse 350.000-400.000 TL  bandına dayandığı şu günlerde vatandaşlar uyguna araç sahibi olabilmek için birçok yöntemi deniyor. Bu yöntemlerden biri de ÖTV indirimiyle araç sahibi olabilmek! Ülkemizde neredeyse %100'ü bulan ve bazı durumlarda %100'ü bile geçen ÖTV'ler vatandaşların belini büküyor ancak engelli kişiler, engel derecelerine bağlı olarak belli bir oranda ÖTV indirimi alarak çok uyguna araç satın alabiliyor.

Bugün sizler için ÖTV nedir, ÖTV indirimi nedir bunları araştırdık!

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

ÖTV Nedir?

Özel Tüketim Vergisi ya da halk arasında bilinen adıyla ÖTV, adından da anlaşıldığı üzere devletin aldığı vergi türlerinden biri. Ülkemizde özellikle de lüks otomobillerde %100'ü bulan ve hatta aşan ÖTV sadece lüks otomobillerden değil; mücevher, tütün ürünleri, kürk, fosil atık, benzin, kömür, alkol gibi pek çok ürün gamından alınıyor.

ÖTV İndirimi Nedir?

Bildiğiniz gibi engelli kişiler sosyal hayata adaptasyon konusunda zorluk yaşayabiliyor. Özellikle de toplu taşıma araçlarını kullanmakta zorluk çeken engelli bireyler evlerinde kalarak sosyal hayattan kopabiliyor. Bu tip durumların önüne geçmek isteyen devlet ise engelli kişilere özel olarak sıfır km araç alımlarında en az %40 oranında engeli bulunan kişilere belli bir oranda ÖTV indirimi sunarak; bu kişilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Ancak elbette her engelli birey bu ÖTV indiriminden faydalanma şansına sahip olmuyor. Ayrıca sadece engelliler değil bakıma muhtaç kişilerin yakınları da engelli bireyler için ÖTV ödemeden araç satın alma opsiyonuna sahip oluyor. Ancak engelliler ÖTV indirimden faydalandığında satın aldıkları otomobilleri 5 yıl boyunca satamıyor. Eğer satmak isterlerse de aldıklarını ÖTV indirimini geri ödemek zorunda kalıyorlar.

ÖTV İndirimi Koşulları ve Şartları Nedir?

Engelli bireylerin sosyal hayata adapte olabilmesi için kurgulanan ÖTV indiriminden her engellinin yararlanma şansının olmadığını söylemiştik. Kişilerin bu ÖTV indiriminden yararlanması için bazı koşulları sağlamaları gerekiyor.

  • İlk olarak başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması ve tam teşekküllü bir devlet hastanesinden en az %40 oranında engelli olduğuna dair rapor alınması gerekiyor. %40 ile %89 arasında engel raporu bulunan kişiler engel oranlarına göre ÖTV indirimi alabilirken, %90 ve üzeri engel oranına sahip kişiler %100 ÖTV indirimi alarak hiç ÖTV ödemeden araç sahibi olabiliyor. Ancak %90 ve üzerinde engele sahip kişilerin kendileri değil, vasileri aracı kullanması gerekiyor.
  • Bir diğer şart ise %40 ile %89 arasında engel raporu bulunan kişilerin "H Sınıfı" ehliyete sahip olması ve engelli raporunda mutlaka "Araç kullanabilir" ibaresinin yer alması gerekiyor.

Tüm bu şartlara sahip kişiler sıfırm km araçları kolaylıkla satın alabiliyor!