Araç fiyatları fahiş şekilde artmaya devam ederken, devletten önemli düzenlemelerle engellemeler getiriliyor. 2022 yılında otomobil fiyatlarının hızla artmaya devam etmesi nedeniyle vatandaşlar, araç almakta güçlük yaşıyor. 0 km otomobillerin 2.el piyasasındaki satışlarına getirilen sınırlamaların yanı sıra Ticaret Bakanlığı’ndan da e-ihale fırsatı geldi. Bakanlık e-ihale üzerinden çok ucuza otomobil satışı yapıyor. Peki e-ihale’den araç nasıl alınır? E-ihale’den araç almanın avantajları ve şartları neler?

E-İhale Nedir?

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Müdürlükleri başta olmak üzere ilgili kurumlar tarafından mevzuat uygunsuzluğu nedeniyle el koyulan otomobilleri uygun fiyata satışa sunuyor. Geçmişten beri devam eden uygulama kapsamında söz konusu otomobiller açık arttırma usulünde satışa sunuluyor. Bu ihalelerde otomobiller için belirlenen ihale başlangıç bedelleri de oldukça düşük olduğundan, ihale sonunda çok ucuza otomobil satın alınabiliyor.

Ancak geçmişte ilgili kurumlar bünyesinde ihaleler gerçekleştirilebiliyordu. Bu yüzden Ticaret Bakanlığı tarafından e-ihale platformu hizmete açıldı. Elektronik ihale platformu olan e-ihale üzerinden bakanlık elindeki tüm otomobiller için güncel satış ilanları yayınlıyor.

E-İhale’den Araç Nasıl Alınır?

Ticaret Bakanlığı’nın e-ihale sisteminden araç satın alabilmek için düzenli olarak eklenen otomobil satış ilanları takip edilmelidir. Açılan ihalelerden uygun olan/beğenilen için teklif vermek isteyen kişiler, ilanda belirtilen teminat bedeli tutarını ödemesi gerekiyor. Teminat bedelinin ödemesini yapanlar ilana teklif verebiliyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

İhale sürecinde gelen diğer tekliflerin üzerine yeni teklifler verilebilmesi de mümkündür. İhale süresi sonunda en yüksek teklife sahip olan kişiler, otomobil satın alma hakkına sahip olabiliyor.

Güncel E-İhale Araç Satış İlanları

Bakanlık tarafından 2022 yılında da sık sık yeni otomobil satış ilanları e-ihale platformuna ekleniyor. Bu şekilde vatandaşlar e-ihale platformundan son model otomobilleri çok uygun fiyatlara satın alabiliyor. İşte Ticaret Bakanlığı tarafından e-ihale platformuna 2022 Eylül ayında eklenen ve ihale süreleri devam eden güncel otomobil satış ilanlarından bazıları!

  • 2006 model Fiat Croma 1.9 MultiJet otomobil modeli 88.650 TL başlangıç bedeliyle satışta bulunuyor. İlana teklif verebilmek için 11.820 TL teminat bedeli ödenmelidir. İlan 14.09.2022 ile 19.09.2022 saat 15:00 tarihleri arasında devam edecek.
  • 2007 model Ford Focus Turnier 1.6 MultiJet otomobil modeli 154.200 TL başlangıç bedeliyle satışta bulunuyor. 20.560 TL teminat bedeli bulunan ilan 14.09.2022 ile 19.09.2022 saat 11:20 tarihleri arasında teklif alacak.