Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Özel Tüketim Vergisi, kısa adıyla ÖTV otomobil gibi çevreye zarar oluşturan ürünlere uygulanan ilave ve özel bir vergi türüdür. İnsan sağlığına zararı olan sigara ve alkol gibi ürünlerde de ÖTV oranları yüksektir.  Otomobillerde uygulanan ÖTV % 40 ile 60 arasında değişen oranlardadır. Otomobil satın alan herkes, bu vergiyi de ödemek zorunda. Buna mukabil ÖTV indirimi ve muafiyeti haklarına sahip bazı vatandaşlarımız bulunuyor.

Engelli olarak yaşamını sürdüren kişilerin, yaşamlarını idame ettirebilmelerinde otomobil önemli bir katkı sağlıyor. Bu sebeple engellilerin bir bölümünün vergi indirimi hakkı, bir bölümününse vergi muafiyeti hakkı bulunuyor. % 40 ile % 89 arasında engelli raporuna sahip kişiler, ÖTV vergisi indiriminden faydalanıyor. %90 ve üzerinde engelli olan vatandaşlarımızsa, doğrudan ÖTV muafiyeti hakkına sahip.

ÖTV İndirimi ve Muafiyetinden Kimler Yaralanabilir?

ÖTV indirimi hakkı, sadece % 40 ile % 89 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlarımız için geçerlidir. ÖTV Muafiyeti hakkından % 90 ve üzerinde engelli raporu olanlarla, Şehit aileleri ve yakınları faydalanabiliyor.

Engelli Raporuyla ÖTV İndirimi

Uygulanan vergi indirimi sıfır olarak alınan ve 1.600 metreküp motor hacmine sahip araçlar için geçerli. İndirimden faydalanarak araç alan kişi, 5 yıl boyunca bu aracı satamıyor. Satılması kararı bu süre içerisinde verilirse, uygulanan ÖTV indiriminin ödenmesi gerekiyor. Beş yıllık sürenin bitmesinden sonra, yeniden ÖTV indiriminden faydalanılabiliyor.

ÖTV indiriminden faydalanacak engellinin % 40 ve üzerinde engelli raporuna sahip olması, raporda ehliyet alabilir ibaresinin bulunması gereklidir. Ayrıca ehliyet sahibi olması gerekiyor. Bu durumdaki kişiler, sadece kendi üzerlerine ve engellerine göre özel donanımlı otomobilleri satın alabiliyor.

Engelli Raporuyla ÖTV Muafiyeti

% 90 ve üzerinde engelli olan bireylerden, ÖTV muafiyetinden faydalanabilmesi için herhangi bir koşul aranmıyor. Tek koşul % 90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olması. Bu seviyede engelli raporu bulunan kişilerin, başkalarının bakımına muhtaç olmalarının oransal yüksekliği nedeniyle, bu kişiler, 3. Derece yakınlarının üzerine de otomobil satın alabiliyor. Bu durumdakilerde ehliyet koşulu da bulunmuyor. % 90 ve üzeri engelli raporu olanların, her 5 yıl için bir sefer olmak üzere, 1.600 metreküp motor hacimli, sıfır bir otomobil alımında ÖTV muafiyeti hakları bulunuyor.