PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Son dönemde artan ikinci el araç fiyatları, araç satın alma hayallerini başka zamana ertelemeye neden oluyor. Yaşanan 0 ve 2. El araç fiyatlarındaki fahiş fiyata karşı devletten yeni önlem paketleri gelmişti. Peki 2.el araç piyasasında son durum nedir? 2.el araç fiyatlarına yönelik yapılan müdahalelerin etkisi ne oldu? Peki 2.el araç fiyatlarındaki son durum nedir? 2.el otomobil piyasasındaki fiyatlar neler?

Müdahalelerin Ardından 2. El Otomobil Pazarındaki Son Durum

Otomobil fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışları, piyasada daralmaya neden olmuştu. Yüksek enflasyonla birlikte birikim yapamayan vatandaş, 2.el piyasasındaki fiyatların artmasıyla birlikte otomobil alamaz duruma gelmişti. Bu durumda geçen yıldan beri sektörde %7.1’i bulan bir daralmaya neden olmuştu. Dünya genelindeki çip krizi, hammadde tedarik problemleri ve üretimdeki Pandemi yasaklarına bağlı duraksamalar, hem 0 km hem de 2.el araç fiyatlarında artışa neden olmuştu.

Taşıt Kredilerinde Faiz %26’ya Çıktı

Bankacılık sektörü de hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kriterleri karşısında vatandaşa kredi kullandırımı noktasında isteksiz bir yaklaşım sergiliyor. Özellikle devletinde kredi kullanımına ilişkin vade sınırlamaları uygulamaya başlamasıyla birlikte bankaların kredilerdeki faizlerinde artış yaşanmaya başlamıştı. Bu durum 2.el otomobil pazarındaki büyük kan kaybıyla da tetiklenince, bankaların taşıt kredilerindeki faiz oranları %26’lıları buldu. Böylesine faiz oranlarındaki devasa artışta, sektördeki durgunluğun ana nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor.

2.El Araç Piyasasında Fiyatlar Duruldu

Devletin son dönemde ikinci el araç şirketlerine yönelik denetimi arttırmasıyla birlikte oldukça hareketli bir süreç yaşanıyor. Ayrıca hem 0 km hem de 2.el otomobil pazarına yönelik sınırlamaların getirilmesi de piyasa fiyatlarında etkilerini göstermeye başladı. Özellikle de son yapılan 0 km otomobil alımlarında ilk 6 ay veya 5.000 km mesafe şartlarını sağlamadan 2.el pazarında satışının yasaklanması 2.el otomobil piyasasındaki fiyatlara olumlu yönde yansıdı. Özellikle de 0 km otomobil stoklama ile fiyatların artması, 2.el araç piyasasındaki aşırı fiyatlanmanın ana nedenlerinden birisi konumunda bulunuyordu. Bu şekilde yapılan düzenlemelerin 2022 bitmeden önce 2.el araç piyasasında fiyatların daha da düşüşe geçmesine neden olacağı belirtiliyor.