Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 10.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken... Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 10.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken...

Otomobil fiyatları hem sıfır hem de ikinci el piyasasında hızla yükselmeye devam ediyor. Otomobil fiyatlarındaki yüksek ÖTV oranları ve Dolar kurundaki artışla birlikte fahiş fiyatlar söz konusu oluyor. Tüm bu fiyatlara rağmen 2022 yılında çok uygun fiyatlara araç satın alabilmek mümkün. Ticaret Bakanlığı, e-ihale sistemi ile en son model otomobilleri dahi uygun fiyatlarla satın alma şansı sunuyor. Peki e-ihale araç satışı nasıl yapılıyor? e-ihale sisteminde araç nasıl satın alınır?

E-İhale Nedir?

Ticaret Bakanlığı, geçmişten beri gümrükler başta olmak üzere devletin denetim mekanizmaları tarafından mevzuat uygunsuzluğu gibi nedenlerle özellikle yurtdışından getirilen ürünlere el koyuyor. El koyulan bu ürünler daha sonra açık arttırma usulünde satışa sunuluyor. Satışa sunulan ürünler, mevcut piyasalarındaki güncel fiyatlarının çok altında oluyor. Bu ürünler arasında otomobil modelleri de yer alıyor. Böylelikle 2022 yılında e-ihale sisteminden uygun fiyata araç satın alınabiliyor.

E-ihale sistemi, Ticaret Bakanlığı’nın mevcut ihale ile satış sisteminin dijital entegrasyonunun altyapısını oluşturuyor. Böylelikle bakanlığın yayınladığı otomobil satış ihalelerine Türkiye’nin dört bir yanından katılım kolayca sağlanabiliyor. Sistemde yayınlanan otomobil satış ilanlarına teklif verebilmek için ise ilana uygun belirlenen teminat bedelinin yatırılması gerekiyor. Teminat bedeli ödendikten sonra ilandaki minimum artış limitine uygun olarak tekli verilebiliyor. Teklif verildikten sonra gelen her yeni teklif sonrasında yeni bir teklif daha oluşturulabilmesi mümkündür. İhale süreci sonunda en yüksek teklife sahip olan kişi otomobil son teklif tutarı üzerinden satın alabiliyor. Bu durumda genellikle mevcut otomobil piyasası fiyatlarından çok ama çok daha uygun seviyede oluyor.

Güncel E-ihale Araç Satış İlanları

Ticaret Bakanlığı 2022 yılında da e-ihale sistemine düzenli olarak yeni otomobil satış ilanları eklemeye devam ediyor. Bu ilanlardan haberdar olabilmek için “eihale.gov.tr” adresinin düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan güncel otomobil satış ilanlarından birkaçı;

  • 2003 model Fiat Idea 1.4 16V otomobil modeli 85.575 TL başlangıç bedeli ve 11.410 TL teminat bedeli ile satışta bulunuyor.
  • 2008 model Fiat Sucudo otomobil modeli 135.000 TL başlangıç bedeli ve 18.000 TL teminat bedeli ile satışta bulunuyor.