Otomobiller, çevreye oluşturdukları zararlar kapsamında, Özel Tüketim Vergisi kapsamındadır. ÖTV olarak da kısaltılan Özel Tüketim Vergisi, insan sağlığı ve çevreye karşı zararlar oluşturduğu bilinen tüm ürünlere özel olarak uygulanır. Bu kapsamda insan sağlığına zararlı olan tütün ve tütün ürünleri ve alkol, çevreye zararlı olan otomobiller en çok bilinenlerdir. ÖTV özellikle otomobillerin motor hacimlerinin yükselmesine paralel bir şekilde yükselen zarar göre artış gösterir. Otomobillerde, % 40 seviyesinde, % 230 seviyesine kadar yükselebilen ÖTV tutarları geçerlidir.

Bunun yanında ÖTV ödemeden ya da indirimli ÖTV tutarıyla otomobil almaya hak sahibi olan belirli vatandaşlarımızda bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın, yaşamlarının idamesi ve kolaylığı açısından otomobil gibi araçların önemi büyük. Bu sebeple engelli vatandaşlarımızın, engel seviyesine göre, indirimli ÖTV ve ÖTV muafiyeti hakları bulunuyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İndirimli ÖTV ile Otomobil Alımı

ÖTV İndirimi hakkı, KDV indirimi hakkıyla beraber, % 40 ile % b89 arasında engeli olan vatandaşlarımıza tanınmış bir hatır. Bu seviyede engelli olduğu raporla belgelenmiş, raporunda “sürücü ehliyeti alabilir” ibaresi bulunan ve B sınıfı ehliyet sahibi engelliler ÖTV indirimden faydalanabiliyorlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız sıfır otomobillerin, indirim sonrasında 450.500 liraya kadar olanlarını 5 yılda bir defa olmak üzere, indirimli ÖTV hakkıyla alabiliyor. Aynı zamanda ÖTV indirimden faydalanabilmek için 18 yaşından büyük olunması ve otomobilin özel donanımlı olması şartları da bulunuyor.

ÖTV Muafiyetiyle Otomobil Nasıl Alınır?

ÖTV muafiyeti hakkı, ili kesim için geçerlidir. Bunlardan ilki % 90 ve üzerinde engelli olan kişilerdir. Bu durumdaki vatandaşlardan başka bir koşul aranmaz, Genellikle bakıma muhtaç oldukları kabul edilir ve 3. Derece yakınlarının üzerlerine de ÖTV muafiyetli sıfır otomobil alımını, 5 yılda bir gerçekleştirebilirler. Bu kişilerde ehliyet şartı olmaması nedeniyle, yaş şartı da yoktur.

ÖTV muafiyetinden faydalanan diğer bir kesim, Şehit yakınları ve Gazilerdir. Şehit yakınları “Şehitlik Belgesi” ile ÖTV muafiyetinden faydalanarak otomobil alabiliyor. Bunun için şehidin 1. Ve 2. Derece yakını olması gerekiyor. Sadece Şehitlik belgesi ibraz edilerek muafiyet hakkından faydalanılabilir. Ayrıca gazi olanlarında ÖTV muafiyeti hakları bulunuyor. Bu muafiyet her 5 yıl içinde bir defa olmak üzere kullanılabiliyor.