Otomobil ve gayrimenkul sektöründe yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla mücadele eden devletten yeni adımlar gelmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu konut projesini ve yanı sıra kira artışında %25 sınırını açıklayan devlet, şimdi de al-sat yapanlara karşı yeni bir önem getirdi. Yayınlanan karar kapsamında 0 km otomobil alımlarında kısıtlama uygulanacak. İşte o karar ve otomobil piyasalarına etkisi!

Araç Fiyatlarındaki Artışla Mücadele Devam Ediyor

Devlet, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkili olan enflasyon oranlarındaki önlenemez yükselişin getirdiği hayat pahalılığıyla mücadele etmeye devam ediyor. Özellikle hiçbir sebep olmamasına rağmen önlenemez bir şekilde gayrimenkul hem de otomobil piyasalarındaki fiyat artışlarının önlenmesi için yeni önlem paketleri açıklanıyor. Bu kapsamda da kısa bir süre önce Cumhurbaşkanı tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük toplu konut projesini açıklamıştı. Bu proje ve diğer önlemlerle kısa sürede gayrimenkul sektöründeki fiyatların normale döneceği tahmin ediliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Cumhurbaşkanı, gayrimenkul fiyatlarının haricinde otomobil fiyatlarıyla da mücadele etmeye devam ediyor. Bu kapsamda özellikle 0 km otomobil piyasasına yönelik olarak yeni önlem paketleri açıklanmaya başlandı.

Otomobil Satışlarında Süre ve KM Sınırı Getirildi

Devlet, özellikle 0 km otomobil sektöründe yaşanan fiyat artışlarının ana nedenlerinin üzerine gitmeye devam ediyor. Bu kapsamda da son dönemde 0 km otomobil pazarında satın alınan araçların anında 2.el pazarından satışa sunulmasının fiyat artışları üzerinde önemli etkileri olduğu belirlendi. Bu konuya el atan devlet, çıkarttığı yeni kanun ile birlikte 0 km otomobil alanların hemen satmasının önüne geçecek. Bunun içinde artık 0 km otomobil satın alındığı zaman ilk 6 ay boyunca satış gerçekleştirilemeyecek. Bu şarta alternatif olarak devletten 5.000 km sınırı da getirildi. Böylelikle Türkiye’de 0 km otomobil satın alan kişiler, aracını satabilmek için ya 6 ay bekleyecek ya da 5.000 km mesafe kat etmek zorunda kalacak.

Alınan kararların 0 km araç piyasasının dışında 2.el araç piyasasında da kısa sürede etkili olması bekleniyor. Uygulamaya alınacak araç satış sınırlamasının piyasalardaki etkisi şimdiden merak ediliyor.