Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Türkiye’de sürekli artan araç fiyatları karşısında araç satın almakta zorluk yaşayan vatandaşlar için ihaleden araç satışı avantajları sunuluyor. Ticaret Bakanlığı tarafından otomotiv piyasasının neredeyse yarı fiyatlarına araç satışlarının ihale usulünde gerçekleştirildiği e-ihale sisteminden hemen araç satın alabilirsiniz. Üstelik her bütçeye uygun olan fiyat alternatiflerin bulunduğu e-ihale sisteminden son model otomobilleri dahi satın alabilirsiniz. Peki e-ihale sistemi nedir? e-ihale sisteminden nasıl araç satın alınır? Sorularının yanıtları haberimizde!

E-İhale Sistemi Nedir?

Türkiye’de Ticaret Bakanlığı tarafından geçmişten beri Gümrük Müdürlükleri’nde mevzuat uygunsuzlukları nedeniyle el koyulan ürünlerin satışı ihale usulünde gerçekleştiriliyor. Ancak bu ihaleler sadece söz konusu kurumun bulunduğu konumdaki kişilerin katılımıyla gerçekleştirilebiliyor. Dijital teknolojinin avantajlarından bu konuda yararlanmak isteyen Ticaret Bakanlığı tarafından e-ihale sistemi kuruldu. E-ihale sistemi Gümrük Müdürlükleri tarafından açılan otomobil satış ihalelerine internet aracılığıyla Türkiye’nin her yerinden katılımın sağlanmasına yardımcı oluyor.

E-ihale sistemi tipik ihale sisteminin dijital versiyonudur. Bu nedenle araç satın almak isteyen kişilerin e-ihale sisteminde açılmış olan araç satış ilanında belirtilen teminat bedeli tutarını kamu bankaları aracılığıyla ödemelidir. Teminat bedelini yatıran kişiler, e-ihale sistemindeki ilgili ihale ilanı için hemen teklifini iletebiliyor. İhale süresi sona erdiğinde ise en yüksek teklife sahip olan kişi aracı satın alma hakkına yasal olarak sahip oluyor.

2006 Model Renault Megane 208.000 TL

Antalya T.İ.M tarafından e-ihale sistemine eklenen 2006 model Renault Megane otomobil, 142.500 TL satış başlangıç bedeline sahiptir. Aracın devam eden ihale sürecinde gelen teklifler ile birlikte güncel olarak 208.000 TL üzerinden teklif oluşturulabiliyor. Araç ilanına teklif verebilmek için ise 19.000 TL tutarındaki teminat bedelinin yatırılması gerekmektedir.

2009 Model Renault Traffic 93.750 TL

Ergazi T.İ.M. tarafından e-ihale sistemine eklenen 2009 model Renault Traffic ticari araç, “kamyon ve kamyonet” sınıfında bulunuyor. İhale teklifi almaya yeni başlayan araç için teklifte bulunmak isteyenler 125.000 TL satışa esas bedel üzerinden tespit edilen 12.500 TL tutarındaki teminat bedelini ödüyor. Araca teklifler başlangıç bedeli olan 93.750 TL üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.