Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan ÖTV indirimi ile birlikte, ikinci el piyasasının nasıl etkileneceği araştırılmaya başlandı. İşte Detaylar!

Geçtiğimiz günlerde alınan Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca sıfır otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahında indirim yapıldı. Alınan karar, Resmi Gazete'nin 13.08.2021 tarihli son sayısında yayımlandı.

İşte ÖTV İndriminin Detayları!

ötv indirimi

Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan bu karara göre; 1600 cm³ motor silindir hacmini geçmeyen araçlar için %45 ÖTV diliminde yer alan araçlar için matrah limiti, 85 bin TL'den 92 bin TL'ye, 85 bin TL'den fazla olup 130 bin TL'yi aşmayan ve yüzde 50'lik ÖTV dilimnde yer alan motorlu kara taşıtları için matrah limiti 92 bin-150 bin TL arasına yükseldi. 1600 cm³ üzerinde fakat 2000 cm³ altında motor silindir hacmine sahip olan motorlu kara taşıtları için ise matrah 85 bin-135 bin TL aralığından 114 bin-170 bin TL aralığına çekildi.

Bu karar, bazı modellerde 'ya varan indirimi beraberinde getirdi. Düzenlemenin ardından sıfır araç satan markaların resmi web sitelerinde yer alan fiyatlar güncellendi. Uzun zamandır beklenen ÖTV indirimi sonrası, %80'lik vergi diliminde yer alan araç fiyatlarında yaklaşık 50 bin TL düşüş meydana geldi. 310 bin TL bandında yer alan araçların fiyatları 260 bin TL'ye kadar geriledi.

ÖTV İndirimi 2. El Araç Piyasasını Etkiler mi?

ikinci el otomobil

Sıfır araç fiyatlarındaki bu düşüşün ikinci el otomobil fiyatlarına da yansıyacağını düşünen vatandaşlar, araç almak için fiyatların dengeye oturmasını beklemeye başladı. Sıfır otomobillere uygulanan ÖTV'nin ikinci el otomobillere uygulanmaması sebebiyle, ÖTV indiriminin direkt olarak ikinci el fiyatlarına yansımayacağını bilen alıcılar, sıfır araç fiyatlarındaki düşüşün, ikinci el piyasasında da etkili olacağını kaydetti.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

ikinci el araç

Gündemdeki ÖTV indirimi ile ilgili açıklama yapan oto galerici Nidai Karip, açıklamasında "ÖTV indiriminden sonra hareketlilik olacaktır fakat sadece ÖTV indirimine göre piyasanın çok fazla canlanacağını düşünmüyorum. Kredi faiz oranları yüksek olduğu için bu biraz soru işareti oluşturuyor fakat faiz oranlarında da bir düşüş yaşanırsa piyasa çok daha farklı bir hareketlilik yaşar. Sıfır araçlarda fiyat düştüğü zaman ikinci elde de ister istemez fiyatlar düşecektir. Ben herkesin araç alabilmesini istiyorum, bizde satmak istiyoruz. Bu yüzden ÖTV indirimi piyasaya can verecek" ifadelerine yer verdi.