Türkiye’de araç satın almak isteyenler yüksek ÖTV oranlarından şikayet ediyor. Çünkü Türkiye araç fiyatlarının önemli bir kısmını üzerinde uygulanmış ÖTV oranları oluşturuyor. Otomobil fiyatlarının olağanüstü şekilde arttığı bu dönemde otomobillere uygulanan yüksek ÖTV oranları, araç satın almayı olanaksız hale getiriyor. Bu nedenle de vatandaşlar ÖTV’siz araç alım yöntemlerini araştırıyor. Peki Türkiye’de ÖTV’siz araç nasıl satın alınır? Detaylar haberimizde!

ÖTV’siz Araç Alınabilir Mi?

Otomobil piyasasında satışa sunulan araçlar üzerinde devlet tarafından uygulanan “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” bulunuyor. Türkiye’de araç satış fiyatlarına uygulanan ÖTV oranları oldukça yüksek seviyede bulunuyor. Özellikle de 2022 yılında otomobil ÖTV oranlarına gelen artış ile birlikte 2022’de araba satın alabilmek ekonomik açıdan oldukça zorlu hale geldi. Bu nedenle vatandaşlar ÖTV ödemeden araç satın alabilmenin yöntemlerini araştırıyor. Peki Türkiye’de ÖTV’siz araç alınabiliyor mu?
Türkiye’de 2022 yılında ÖTV ödemeden araç satın alınabilmesi mümkündür. Ancak bunun belirli şartları bulunuyor. Türkiye’de ÖTV’siz araç satın alabilme hakkından yararlanabilmek için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

ÖTV ödemeden araç satın alabilme hakkı devlet tarafından sadece engelli vatandaşlara verilmektedir. Engelli vatandaşlar, engel oranına göre gerekli şartlara sahip olması halinde araç alımını ÖTV’siz gerçekleştirebiliyor. ÖTV ödemeden araç satın almak isteyen engelli vatandaşlarında mutlaka hastanelerin sağlık kurulu tarafından verilen raporunun %90 ve üzerinde engel durumuna sahip olması gerekiyor. Yani %90 engelli vatandaşlar sağlık kurullarından alacakları “araç kullanabilir” ibareli engelli raporu ile ÖTV ödemeden araç satın alabiliyor.

Devlet, engellilik oranı %90’nın altında olan vatandaşlara ise özel bir hak tanıyor. Bu hakka göre Türkiye’de engellilik oranı  %40 ile %89 arasında olan vatandaşlara ÖTV indirim desteği sağlanıyor. Bu kişiler, ÖTV’den tamamen kurtulmuş olmasa da engel oranına göre değişen seviyelerde ÖTV indirim hakkından yararlanabiliyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

ÖTV’siz Araç Alım Şartları Nelerdir?

ÖTV’siz araç satın alabilmek için mutlaka engellilik oranının uygun olması gerekiyor. Bununla birlikte “H sınıfı” ehliyete sahip olunması ve engelli raporunda “araç kullanabilir” ibaresinin yer alması gerekiyor. Tüm bu şartları sağladıktan sonra sadece sıfır km otomobil alımlarında 450.000 TL araç satış bedeli üst limit sınırıyla ÖTV’siz veya ÖTV indirimli araç satın alabiliyor.