2022 zamlarıyla birlikte otomobil fiyatlarında gelen fiyat artışları, araba almak isteyenleri düşündürüyor. Buna karşın devletin otomobil alımlarında engellilere sunduğu ÖTV indirimleri bu vatandaşlar için araba almayı kolaylaştırıyor. Engellilerin araç alımlarında önemli indirim ve hatta vergi muafiyetlerinden yararlanma hakkı bulunuyor. İşte 2022’de engellilere sunulan ÖTV’siz araç akım desteğiyle ilgili ayrıntılar!

Engellilere Sunulan ÖTV’siz Araç Alımının Şartları Neler?

Ülkemizde engelli vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan pek çok hak ve destek bulunmaktadır. Böylelikle engelli vatandaşların yaşamlarının kolaylaştırılması ve hayat standartlarının yükseltilebilmesi hedeflenmektedir. Sosyal devlet ilkesine bağlı olarak devletin engelliler için sunduğu desteklerden birisi de pek çok alandaki vergi indirimleri ve hatta vergi muafiyetleridir. Nitekim 2022’de araba almayı düşünen engelli vatandaşlar, Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) ödemeden araba satın alabiliyor. Böylelikle araba satışlarında ÖTV gibi ciddi bir mali yük ortadan kalktığından, engelliler çok uygun fiyatlara araba sahip olabiliyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Devletin engellilere sunduğu ÖTV’siz araç alımı desteğinden yararlanabilmek için yetkili sağlık kuruluşları tarafından verilen sağlık raporuna sahip olunması gerekiyor. Sağlık kurullarından alınan sağlık raporunda engel durumunun en az %40 oranında engelinin olması gerekmektedir. Böylelikle devletin engelli vatandaşlar için sağladığı ÖTV indirimi ve muafiyeti haklarından yararlanabiliyor.
Devlet, engellilere sunduğu vergi desteğinde sağlık raporunda engel durumu %40 ile %89 arasında olan engelli vatandaşlar için yüzdeye göre değişen oranlarda ÖTV indirimleri uygulamaktadır. Bununla birlikte sağlık raporunda engel durumu oranı %90 ve üzeri olan engelli vatandaşlar ise doğrudan ÖTV’yi hiç ödemiyor.

Engelliler ÖTV’siz Aracı Nasıl Alır?

Ülkemizde ÖTV muafiyeti sayesinde ÖTV ödemeden araç alabilme yetkisi yalnızca %90 ve üzeri engelli vatandaşlara yönelik olarak uygulanmaktadır. Ancak %90 engellilik oranına sahip olan vatandaşlar için araç sürüş yetisini ortaya koyması beklenemez. Böyle durumlarda ise engelli vatandaşın birinci, ikinci ve üçüncü derece yakınları ile birlikte ek olarak “sözleşmeli sürücüler” aracı kullanabilmektedir. Söz konusu kişiler tarafından engelliye ait olan ve ÖTV ödemeden satın alınan araçla birlikte aracı kullanacak kişilere ait bilgilerin ve durumun kuruma bildirilmesi gerekmektedir.