Otomobil sektöründe yaşanan fiyat artışları, vatandaşların araba alma hayallerini başka bir bahara ertelemelerine neden oluyor. Özellikle 2022’nin ilk 6 aylık döneminde otomobil ÖTV oranlarına gelen zamlar, araba fiyatlarının artmasında çok etkili oldu. Araç satın alırken en önemli maliyetlerden birisi olan ÖTV, herkesin en fazla şikayet ettiği konulardan birisi oluyor. Bu nedenle Türkiye’de çoğu kişi ÖTV’siz araç alım yöntemleri konusunda araştırma yapıyor. Peki Türkiye’de ÖTV ödemeden araç alabilmek mümkün mü?

ÖTV’siz Araç Alınabilir Mi?

Araç satın almak isteyenler, 2022 yılında yüksek ÖTV oranları nedeniyle fahiş araç fiyatlarıyla karşılaşıyor. Araç satın almayı zorlaştıran ve maliyetleri önemli oranda arttıran ÖTV’yi ödemeden araç alma yöntemleri araştırılıyor. Türkiye’de devlet otomobil satışlarında “Özel Tüketim Vergisi(ÖTV)” oranında bir vergilendirme uyguluyor. 2022 otomobil ÖTV oranlarının zamlanmış olması da otomobil piyasasında fiyatları arttırıyor.

Daha uygun koşullarda araç satın almak isteyenlerde ÖTV’yi ödemeden arabayı satın alma yöntemlerini araştırıyor. Türkiye’de devlet bazı kişilere ÖTV’siz araç alma desteği sunuyor. Ancak bu destekten yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekmektedir. Herkes ÖTV ödemeden araç alma gibi bir haktan yararlanamıyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Kimler ÖTV’siz Araç Alabilir?

Türkiye’de ÖTV ödemeden araç alabilecek kişiler sadece engelli vatandaşlardır. Ancak engelli vatandaşlarında ÖTV ödemeden araç alabilmeleri için engellilik oranlarına yönelik uygulanan kritere sahip olmaları gerekiyor. Çünkü ÖTV’siz araç alım hakkı yalnızca minimum %90 ve üzeri engellilik oranına sahip olan vatandaşlar için geçerlidir. %90 ve üzeri engelli olduğunu gösteren ve içerisinde “araç kullanabilir” ibaresi yer alan devlet hastaneleri sağlık kurullarından alınmış engelli raporuna sahip olan kişiler ÖTV’siz araç satın alabiliyor.

%90 ve Altı Engellilere ÖTV İndirimi Hakkı

Devlet, engellilik oranı %90’dan az olan engelli vatandaşları da unutmuyor. 2022 yılında engellilik oranı %40 ile %90 arasında olan engelli vatandaşlar ise hiç ÖTV ödememe hakkı olmasa da ÖTV indirimi hakkından yararlanabiliyor. Engellilik oranına uygun olarak araç satın alımlarında indirimli ÖTV oranlarından yararlanabiliyor. Böylelikle çok daha uygun fiyatlara sıfır km araç satın alımı gerçekleştirebiliyor.