Küresel ekonomide yaşanan çalkantılar, ülkelerin enflasyon oranlarında artışlara neden oluyor. ABD gibi gelişmiş ülkelerde dahi faiz artırım kararlarının alınmasına neden olan piyasalardaki hareketlilik yatırımcıları da endişelendiriyor. Oluşan endişe tablosunda altın yatırımcıların güvenli limanı oluyor. 2021’den beri yükselen altının ve yanı sıra Dolar fiyatlarının geleceğine dair uzmanlar uyarıyor. İşte ekonomistlerin hem kısa hem de uzun vadedeki altın ve Dolar değerlendirmeleri!

Altın Fiyatlarında Negatif Tablo

2021’den beri yatırımcıların güvenli limanı olan altın, bu süreçte tarihi rekorlar kırmıştı. Ancak 2022’nin ikinci yarısıyla birlikte altın fiyatlarında da dalgalı bir seyir yaşanıyor. Bu durumda analistlerin yatırımcıları daha dikkatli olmaları konusunda uyarmasına neden oluyor. Özellikle de Dolar’daki artan tahvil getirilerinden desteklemenin ve 10 yıllık getirideki %3 üzerine çıkışın yaşandığına dikkat çekiliyor. Bu durumda uzmanlara göre Ons altın fiyatları açısında ciddi bir olumsuzluk riski teşkil ediyor.

Son dönemde ABD hükümetinin Dolar’ı korumaya yönelik yaptığı hamleler, tüm piyasaları olumsuz etkileniyor. Bu tablodan ve gelişmelerden olumsuz etkilenen piyasalar arasında altında yer almaya başladı. Bu kapsamda Ons altın fiyatları 1.750 Dolar seviyesinde destek görüyor. Dolar’daki hareketliliğin pozitif yönde olması ile birlikte altın fiyatları 2022 Temmuz ayında 1.700 Dolar alt sınırını test etmişti.

Uzmanlar “Amerika Merkez Bankası(FED)” tarafından açıklanan para politikalarının etkisiyle altın fiyatlarında düşüşün meydana geleceği belirtiliyor.  Ağustos ayında Ons altın fiyatı 1.744 Dolar seviyesinde işlem görüyor. Gram altın 1.020 TL, çeyrek altın 1.676 TL, Cumhuriyet altını 6.895 TL seviyesinden işlem görüyor.

Dolar’da Yükseliş Devam Edecek!

Dolar/TL paritesi ise 2022 yılının 2.çeyreği itibariyle yeniden geçen yıl olduğu gibi durdurulamayan bir yükseliş skalasına girdi. Dolar kurunda yaşanan yükseliş, Merkez Bankası’nın hamlelerine dahi yanıt vermeyerek, yükselmeye devam ediyor. Devletin açıkladığı yeni ekonomi önlem paketleri de olumsuz etki yaratarak, Dolar/TL paritesinde yükselişe neden olarak TL’de değer kaybının sürmesine yol açıyor.

Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Ekonomi uzmanları hem Türkiye’de hem de ABD’de Merkez Bankaları tarafından yapılan açıklamaların global ekonomideki etkilerinin bir sonucu olarak Dolar’ın TL karşısında değerlenişinin süreceği değerlendirmesinde bulunuyor. Hatta uzmanlar 2022 sona ermeden Dolar/TL paritesinde 20 TL sınırının aşılacağı beklentisine girdi.