Özellikle yaz aylarında şerbetli tatlılardan daha çok tercih edilen sütlü tatlılar hem lezzetleriyle hem de hafifliğiyle birçok kişinin kalbini kazanan tatlılar arasında yer alıyor. Peki ya tatlınız hem sütlü hem de çikolatalı sütlü tatlı olursa? Bu durumda kelimenin tam anlamıyla tadından yenmez diyebilirsiniz. İşte hem sütlü hem de çikolatalı tariflerin kraliçesi olan krem şokola, gerçekten de her gün yesek bıkmayacağımız tatlılar arasında. Peki ama bir krem şokola için her zaman pastaneye mi gitmek zorundayız? Elbette hayır. İşte size pastanelerdeki krem şokolayı aratmayacak bir krem şokola tarifi, gerekli malzemeleri ve yapım aşamaları!

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Krem Şokola İçin Gerekli Malzemeler

Krem şokola tarifimizin yapım aşamalarına geçmeden önce tarifimiz için gerekli olan malzemelerden bahsedelim. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 kilo süt
  • 2 tepeleme yemek kaşığı mısır nişastası
  • 2 tepeleme yemek kaşığı pirinç unu
  • 3 tepeleme yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağından 2 parmak eksik şeker
  • 1 paket bitter çikolata (80 gr)

Üzeri için:

  • 1 paket krem şanti
  • 1 bardak soğuk süt

Krem Şokola Yapımı

Krem şokola için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi tatlımızın yapım aşamalarına. Bunun için öncelikle tenceremize nişasta, pirinç unu ve kakaoyu dökelim. Sonra şekerimizi de ekledikten sonra karıştıralım. Ardından sütü de ekleyerek karıştırmaya devam edelim. Bitter çikolatamızı da elimizle parçalayarak karışıma ekledikten sonra orta ateşte ve sürekli olarak karıştırarak koyulaşmasını bekleyelim. Ancak bu arada topaklanmaması için karışımı sürekli bir tel çırpıcı yardımıyla karıştırmayı ihmal etmeyin. Tatlımız koyulaşıp kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını biraz kısalım ve birkaç dakika kadar daha karıştırarak pişirmeye devam edelim. Birkaç dakika daha pişen tatlımızı ocaktan alarak çırpıcıyla birkaç dakika boyunca sürekli olarak çırpalım. Ardından servis edeceğiniz kuplara yaklaşık olarak 2 parmak boşluk kalacak şekilde dökelim ve kuplarımıza paylaştıralım. Bu şekilde ılımaya bıraktığımız tatlımız ılıdıktan sonra buzdolabına kaldıralım ve soğutalım. Soğuduktan sonra 1 paket krem şantiyi bir bardak soğuk sütle kıvam alına kadar çırparak sıkma torbamıza dolduralım ve krem şokolaların üzerine sıkalım. Yine üzerini fıstık, fındık, çikolata rendesi ile süsleyerek servis edelim.